Elite Performances
137 performances met the MileSplit US Second Team standard.
HS Girls | Mark | Athlete | Team |
---|---|---|---|
100 Meter Hurdles Finals | 14.07 | Joscelyn Powell | Canal Winchester |
100 Meter Hurdles Finals | 14.58 | Symone Black | Fort Wayne Concordia Lutheran High School |
100 Meter Hurdles Finals | 14.89 | Ashlynn Schiro | Okemos |
100 Meter Hurdles Finals | 14.90 | Sierra Brown | Hamilton Heights High School |
100 Meter Hurdles Finals | 14.91 | Marinice Bauman | Olentangy |
100 Meter Dash Finals | 11.95 | Angie Ritter | Frankenmuth |
100 Meter Dash Finals | 12.13 | Jelvon Butler | Solon |
1600 Meter Run Finals | 4:54.30 | Rachel Barrett | Highland Milford |
1600 Meter Run Finals | 5:01.08 | Megan O'Neil | Remus Chippewa Hills |
1600 Meter Run Finals | 5:04.15 | Jessi Conley | Terre Haute North Vigo High School |
1600 Meter Run Finals | 5:06.03 | Alesha Vovk | Cle. St. Jos |
1600 Meter Run Finals | 5:06.18 | Sarah Berger | Wadsworth |
1600 Meter Run Finals | 5:06.58 | Kieran Casey | Perry Meridian High School |
1600 Meter Run Finals | 5:07.36 | Madison Spreitzer | Woodridge |
200 Meter Dash Finals | 24.53 | Naja Greer | Hartley |
200 Meter Dash Finals | 24.66 | Angie Ritter | Frankenmuth |
200 Meter Dash Finals | 24.90 | Shalon Conley | Pick. Central |
200 Meter Dash Finals | 25.00 | Maggie Barrie | Wor. Kilbourne |
300 Meter Hurdles Finals | 43.12 | Symone Black | Fort Wayne Concordia Lutheran High School |
300 Meter Hurdles Finals | 43.49 | Marinice Bauman | Olentangy |
300 Meter Hurdles Finals | 44.13 | Joscelyn Powell | Canal Winchester |
300 Meter Hurdles Finals | 44.31 | Ashlynn Schiro | Okemos |
300 Meter Hurdles Finals | 45.53 | Morgan Rice | Warren JFK |
300 Meter Hurdles Finals | 45.91 | Kiersten Record | Evansville Day High School |
300 Meter Hurdles Finals | 46.08 | Hannah Reynard | Napoleon |
3200 Meter Run Finals | 10:40.76 | Hannah Campbell | Cal. River Valley |
3200 Meter Run Finals | 10:44.20 | Kali Dent | Midland Dow |
3200 Meter Run Finals | 11:01.10 | Mackenzie Caldwell | Columbus North High School |
3200 Meter Run Finals | 11:08.56 | Jennifer Rogers | Farmington |
3200 Meter Run Finals | 11:18.45 | Erin Gyurke | Oregon Clay |
400 Meter Dash Finals | 57.17 | Tyler Williams | Pick. Central |
400 Meter Dash Finals | 57.41 | Michelle Davis | Reading |
400 Meter Dash Finals | 57.47 | Shyla Cummings | Finneytown |
400 Meter Dash Finals | 57.90 | Irene Skinner | Pick. Central |
400 Meter Dash Finals | 57.97 | Oschtisha Jackson | Warren Central High School |
800 Meter Run Finals | 2:14.53 | Michelle McKinney | Eaton |
800 Meter Run Finals | 2:15.02 | Erin Mcdonald | Livonia Churchill |
800 Meter Run Finals | 2:17.88 | Ashley Forte | Thom. Worthington |
800 Meter Run Finals | 2:18.72 | Kaitlyn Logan | Granville |
Discus Finals | 129-3 | Taylor Pavlika | Novi |
Discus Finals | 131-10 | Demara Compton | Lawrence Central High School |
Discus Finals | 138-2 | Kate Deaton | National Trail |
Discus Finals | 141-10 | Micaela Hazlewood | Linton Stockton High School |
Discus Finals | 145-0 | Jai'lyn Mosley | McDonald |
Discus Finals | 147-1 | Alexis Gray | Solon |
High Jump Finals | 5-4.25 | Jordan Moore-Willis | Detroit Country Day |
High Jump Finals | 5-8 | Jailah Mason | Sterling Heights Stevenson |
Long Jump Finals | 17-6.25 | Amber Miller | Northwestern High School |
Long Jump Finals | 18-2 | Endia Francois | Ypsilanti Community |
Long Jump Finals | 18-2.75 w | Hannah Bartlome | Vermilion |
Long Jump Finals | 18-6 | Cayla Carey | Ursuline Academy |
Long Jump Finals | 18-6 | Kyla Paster | Berea-Midpark |
Pole Vault Finals | 11-0.25 | Mackenzie Brown | Hil. Davidson |
Pole Vault Finals | 11-6.25 | Kamie Powell | Dexter |
Pole Vault Finals | 11-6.25 | Audrey Rabe | West Geauga |
Pole Vault Finals | 11-9 | Kenzie Wieber | Pewamo-Westphalia |
Pole Vault Finals | 12-0 | Allie Leroux | Spring Lake |
Pole Vault Finals | 12-3.25 | Sara Mckeeman | Fort Wayne Carroll High School |
Pole Vault Finals | 13-1 | Allyson Simmons | Fairless |
Shot Put Finals | 41-6 | Alexis Gray | Solon |
Shot Put Finals | 41-8.25 | Chelsea Carpenter | Walnut Hills |
Shot Put Finals | 42-0.5 | Brittany Casey | Zeeland East |
Shot Put Finals | 42-6 | Jenni Rossi | Fenwick |
Shot Put Finals | 43-4.5 | Jade Madison | New Buffalo |
Shot Put Finals | 43-7.25 | Kayla Deering | Elkton-Pigeon-Bay Port Laker |
Shot Put Finals | 44-5 | Demara Compton | Lawrence Central High School |
Shot Put Finals | 45-3 | Cassaundra Roper | North Central High School (Indianapolis) |
HS Boys | Mark | Athlete | Team |
100 Meter Dash Finals | 10.69 | Brandon Bolden | Solon |
100 Meter Dash Finals | 10.78 | Phillipie Motley | Hil. Davidson |
100 Meter Dash Finals | 10.80 | Jordan Love | Novi |
110 Meter Hurdles Finals | 14.03 | Steele Wasik | St. Edward |
110 Meter Hurdles Finals | 14.21 | John Lint | Col. Academy |
110 Meter Hurdles Finals | 14.22 | Paedyn Gomes | West Geauga |
110 Meter Hurdles Finals | 14.52 | Shane Moffo | Walled Lake Western |
1600 Meter Run Finals | 4:15.85 | Anthony Didion | LaPorte High School |
1600 Meter Run Finals | 4:17.31 | Jeremy Breedlove | Kokomo High School |
1600 Meter Run Finals | 4:19.57 | James Nedrich | Trinity |
1600 Meter Run Finals | 4:21.07 | Calum Ahmed | Royal Oak |
200 Meter Dash Finals | 21.34 | Casey Lenfest | Granville |
200 Meter Dash Finals | 21.53 | Jordan Love | Novi |
200 Meter Dash Finals | 21.82 | Phillipie Motley | Hil. Davidson |
300 Meter Hurdles Finals | 36.59 | John Lint | Col. Academy |
300 Meter Hurdles Finals | 37.11 | Steele Wasik | St. Edward |
300 Meter Hurdles Finals | 38.30 | Paedyn Gomes | West Geauga |
300 Meter Hurdles Finals | 38.60 | Alec Waiter | New Baltimore Anchor Bay |
3200 Meter Run Finals | 9:12.01 | Bobby Johnson | McDonald |
3200 Meter Run Finals | 9:12.20 | Kaden Eaton | Columbus North High School |
3200 Meter Run Finals | 9:19.94 | Matt Bromley | Sheridan |
3200 Meter Run Finals | 9:20.73 | Andy Carr | Columbus North High School |
3200 Meter Run Finals | 9:22.69 | Zachery Panning | Fort Wayne Concordia Lutheran High School |
3200 Meter Run Finals | 9:26.47 | Jarren Guy | Durand |
400 Meter Dash Finals | 48.03 | Lane White | Covington |
400 Meter Dash Finals | 48.63 | Trevahn Beery | Norwayne |
400 Meter Dash Finals | 48.89 | Austin Niemann | Hamilton Township |
400 Meter Dash Finals | 49.09 | Antonio Clarke | East Lansing |
400 Meter Dash Finals | 49.24 | Shawn Stewart | Clio |
800 Meter Run Finals | 1:51.52 | Daniel Kuhn | Shelbyville High School |
800 Meter Run Finals | 1:52.85 | Kirk Hansen | Lake Orion |
800 Meter Run Finals | 1:52.94 | Stephen Sparks | Lancaster |
800 Meter Run Finals | 1:53.62 | Tyler Otterstedt | Granville |
800 Meter Run Finals | 1:55.02 | Thomas Gales | Penn High School |
Discus Finals | 159-5 | Thomas Alsup | |
Discus Finals | 159-8 | John Piatek | Traverse City Central |
Discus Finals | 159-9 | Zach Purcilly | Auburn Hills Avondale |
Discus Finals | 160-9 | Alex Lake | West Geauga |
Discus Finals | 162-0 | Cory Harmon | Deer Park |
Discus Finals | 170-4 | John Maurins | Mentor |
Discus Finals | 177-10 | Jared Ballenger | Fremont Ross |
Discus Finals | 184-8 | Austin Hogan | Hamilton Southeastern High School |
High Jump Finals | 6-6 | Jamal Dixon | Canton |
High Jump Finals | 6-6 | Adam Wenger | Hamilton Southeastern High School |
High Jump Finals | 6-6 | Robert Atwater | Lincoln Park |
High Jump Finals | 6-8 | Jordan Feuerstein | Marion High School |
High Jump Finals | 6-8 | Jordan Cummings | Pick. Central |
High Jump Finals | 7-0.25 | Jordan Latimer | Wayne |
Long Jump Finals | 22-6 | Malyk Burks | Thom. Worthington |
Long Jump Finals | 22-6.75 | Robert Atwater | Lincoln Park |
Long Jump Finals | 22-9.75 | Lonnie Johnson | Gary West Side High School |
Long Jump Finals | 23-3.25 | Jordan Latimer | Wayne |
Long Jump Finals | 23-6.75 | Tyrell Hall | Marion |
Long Jump Finals | 23-9 | Jamir Coleman | Lima C.C. |
Pole Vault Finals | 14-0 | Moussa Conde | Ben Davis High School |
Pole Vault Finals | 14-6 | Will Howard | Evansville Harrison High School |
Pole Vault Finals | 14-6 | Eric Fox | Cambridge |
Pole Vault Finals | 14-6 | Nathan Fleischer | Troy |
Pole Vault Finals | 15-0 | Curtis Bell | Coleman |
Pole Vault Finals | 15-3 | Cole Gorski | Otsego |
Pole Vault Finals | 15-9 | Justin McKenzie | Linden |
Shot Put Finals | 52-6.5 | Alex Lake | West Geauga |
Shot Put Finals | 52-9.5 | Thomas Alsup | |
Shot Put Finals | 52-11.75 | Zach Purcilly | Auburn Hills Avondale |
Shot Put Finals | 54-10.75 | Austin Hogan | Hamilton Southeastern High School |
Shot Put Finals | 55-4.25 | A.j Wright | Gilmour Academy |
Shot Put Finals | 56-0.25 | John Piatek | Traverse City Central |
Shot Put Finals | 57-4.5 | Angelo Allen | Avon High School |
Shot Put Finals | 59-4.25 | Jared Ballenger | Fremont Ross |
Shot Put Finals | 61-4.75 | John Maurins | Mentor |