Midwest Meet of Champions 2013

Fort Wayne, IN

Elite Performances

147 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
100 Meter Hurdles Finals 14.03 Chantel Richardson West Geauga
100 Meter Hurdles Finals 14.39 Sami Michell Reed City
100 Meter Hurdles Finals 14.90 Jhni Flemming GlenOak
100 Meter Dash Finals 11.88 Aaliyah Barnes Eastmoor Acad.
100 Meter Dash Finals 11.99 Alexis Harvey Bellmont High School
1600 Meter Run Finals 4:42.14 Bethany Neeley Eastern High School (Greentown)
1600 Meter Run Finals 4:54.67 Jamie Morrissey Rochester Adams
1600 Meter Run Finals 4:56.49 Victoria Schoettmer Center Grove High School
1600 Meter Run Finals 4:56.80 Sydney Leiher Beavercreek
1600 Meter Run Finals 4:59.86 Samantha Siler Sycamore
1600 Meter Run Finals 5:02.17 Amanda Farrough South Bend Clay High School
1600 Meter Run Finals 5:06.39 Jessica Shaw Allegan
200 Meter Dash Finals 24.39 Alexis Harvey Bellmont High School
200 Meter Dash Finals 24.90 Naiomi Dulaney Lawrence Central High School
200 Meter Dash Finals 24.92 Brianna A Johnson Beaumont
300 Meter Hurdles Finals 43.18 Sami Michell Reed City
300 Meter Hurdles Finals 44.35 Taylor McDonald Nordonia
300 Meter Hurdles Finals 44.67 Addison Hall Lawrence Central High School
300 Meter Hurdles Finals 45.28 Janelle Noe Sylvania Northview
300 Meter Hurdles Finals 45.44 Mackenzie Rankin Louisville
3200 Meter Run Finals 10:28.07 Lauren Wood Mason
3200 Meter Run Finals 10:47.80 Allison Lunau Brighton
3200 Meter Run Finals 10:49.96 Sammy Mondry Grandville
3200 Meter Run Finals 10:52.25 Brynn Olinger Plainfield High School
3200 Meter Run Finals 10:56.22 Delainey Phelps Toledo Christian
3200 Meter Run Finals 10:56.45 Cassie Vince Steele
3200 Meter Run Finals 10:58.91 Clara Cullen Grand Rapids Forest Hills Eastern
3200 Meter Run Finals 11:07.23 Taylor Austin Griffith High School
3200 Meter Run Finals 11:11.79 Sarah Ray Warsaw Community High School
400 Meter Dash Finals 55.77 Aziah Green Canton McKinley
400 Meter Dash Finals 56.06 Paige Patterson Dearborn Divine Child
400 Meter Dash Finals 57.48 Allison Duber Olmsted Falls
800 Meter Run Finals 2:09.27 Brittany Neeley Eastern High School (Greentown)
800 Meter Run Finals 2:09.94 Lauren Burnett Macomb Dakota
800 Meter Run Finals 2:14.88 Kelsey Ross Onsted
800 Meter Run Finals 2:15.26 Kaitlyn Willette Dub. Jerome
800 Meter Run Finals 2:16.05 Madison Connelly Magnificat
800 Meter Run Finals 2:16.45 Rachel Durbin Armada
Discus Finals 124-0 Makenzie Wheat South Dearborn High School
Discus Finals 124-0 Josephine Jackson Walled Lake Central
Discus Finals 132-3 Brianna Jumper Wayne
Discus Finals 133-2 Briana Radford North Central High School (Indianapolis)
Discus Finals 141-2 Megan Pendleton Woodmore
Discus Finals 146-9 Becca Leppelmeier McComb
Discus Finals 149-7 Chelsie Meeks Rensselaer Central High School
High Jump Finals 5-4 Aubryn Samaroo Grosse Pointe South
High Jump Finals 5-4 Michelle Adeniyi South Bend Clay High School
High Jump Finals 5-4 Keianna Ingram Southfield Lathrup
High Jump Finals 5-4 Addison Hall Lawrence Central High School
High Jump Finals 5-6 Christine Canning Indian Hill
High Jump Finals 5-7 Taylor Smith Canal Winchester
Long Jump Finals 17-8 Sarah Benson Van Buren
Long Jump Finals 18-0 Jade Mcknight Portage High School
Long Jump Finals 19-0 Chantel Richardson West Geauga
Long Jump Finals 19-1 Ari Nelson Homestead High School
Pole Vault Finals 11-6 Kaitlyn Moricz Lake Central High School
Pole Vault Finals 11-9 Jane McCurry Plymouth
Pole Vault Finals 11-9 Janina Pollatz Grand Rapids Christian
Pole Vault Finals 12-0 Nicole Waibel Cuy. Falls
Pole Vault Finals 12-0 Katie Brown Ben Davis High School
Pole Vault Finals 12-3 Sophie Brown Fairfield High School
Pole Vault Finals 12-6 Natalie Uy Fairmont
Pole Vault Finals 12-9 Morgan Estes Green
Shot Put Finals 38-4.5 Janelle Zielinski Bay City John Glenn
Shot Put Finals 40-10.75 Briana Radford North Central High School (Indianapolis)
Shot Put Finals 41-2.5 Dawn Freeland Rootstown
Shot Put Finals 41-5.5 Makenzie Wheat South Dearborn High School
Shot Put Finals 42-0.75 Josephine Jackson Walled Lake Central
Shot Put Finals 42-10 Becca Leppelmeier McComb
Shot Put Finals 43-6.75 Alyssa Robinson St. Clairsville
HS Boys Mark Athlete Team
100 Meter Dash Finals 10.70 Riak Reese Gah. Lincoln
100 Meter Dash Finals 10.77 Berkley Edwards Chelsea
110 Meter Hurdles Finals 14.04 Desmond Palmer Pick. North
110 Meter Hurdles Finals 14.13 Adrian Mable Fort Wayne South Side High School
110 Meter Hurdles Finals 14.43 Jerard Wilson Stivers
110 Meter Hurdles Finals 14.47 Austin Loewen Williamston
110 Meter Hurdles Finals 14.50 Devon Stone Fort Wayne Wayne High School
110 Meter Hurdles Finals 14.58 Justin Hunter-smith Muskegon Orchard View
1600 Meter Run Finals 4:09.92 Samuel Prakel Versailles
1600 Meter Run Finals 4:15.11 Clayton Murphy Tri-Village
1600 Meter Run Finals 4:15.55 Nick Raymond Erie-Mason
1600 Meter Run Finals 4:17.41 Clark Ruiz Big Rapids
1600 Meter Run Finals 4:17.58 Cole Hester Lawrence Central High School
1600 Meter Run Finals 4:17.82 Lou Styles Berea-Midpark
1600 Meter Run Finals 4:18.08 Tom Cierniak Crown Point High School
1600 Meter Run Finals 4:19.00 Joel Hartman Elkhart Christian Academy
200 Meter Dash Finals 21.49 Riak Reese Gah. Lincoln
200 Meter Dash Finals 21.57 Lucas Wallace Lafayette Jefferson High School
200 Meter Dash Finals 21.85 Will Carter Orange
200 Meter Dash Finals 21.92 Brandon Wilks Southfield Lathrup
300 Meter Hurdles Finals 36.76 Desmond Palmer Pick. North
300 Meter Hurdles Finals 38.59 Cody Lenfest Granville
300 Meter Hurdles Finals 38.66 Nick Robbins Grand Rapids Forest Hills Eastern
300 Meter Hurdles Finals 38.77 Jamiel Trimble Cin. Northwest
300 Meter Hurdles Finals 38.98 Devon Stone Fort Wayne Wayne High School
300 Meter Hurdles Finals 39.05 Austin Loewen Williamston
300 Meter Hurdles Finals 39.25 Andrew Mudd Bay City Western
3200 Meter Run Finals 9:09.80 Jacob Poyner Warsaw Community High School
3200 Meter Run Finals 9:12.60 Connor Sorrells Barr-Reeve High School
3200 Meter Run Finals 9:16.97 Jacob Reinking Fort Wayne Concordia Lutheran High School
3200 Meter Run Finals 9:19.36 Mick Iacofano Akron SVSM
3200 Meter Run Finals 9:22.72 Sean Kelly Saugatuck
3200 Meter Run Finals 9:28.90 Esrom Woldemichael Grand Rapids Northview
3200 Meter Run Finals 9:32.66 Joe Arquillo St. Ignatius
400 Meter Dash Finals 47.54 Ryan Davis Hamilton Southeastern High School
400 Meter Dash Finals 47.58 Antwon Smith Cle. JFK
400 Meter Dash Finals 48.38 Diquis Manley Fishers High School
400 Meter Dash Finals 48.56 Matt Tobin Sher. Fairview
400 Meter Dash Finals 49.04 Aaron Chatman Midland
400 Meter Dash Finals 49.05 Bryant Switzer Lexington
800 Meter Run Finals 1:51.76 Matt Dorsey Lawrence Central High School
800 Meter Run Finals 1:52.31 Andrew Middleton Holt
800 Meter Run Finals 1:52.78 Robert Murphy Warsaw Community High School
800 Meter Run Finals 1:53.07 Luke Johnson Ludington
800 Meter Run Finals 1:53.37 Wyatt Hartman Maplewood
800 Meter Run Finals 1:54.92 Jarrod Hart Hillsboro
800 Meter Run Finals 1:55.20 Wuoi Mach Grand Rapids Christian
800 Meter Run Finals 1:57.75 Robert Sharkey Ben Davis High School
Discus Finals 181-7 Anthony Wilks Marlington
Discus Finals 188-6 Codie Hamsley Floyd Central High School
Discus Finals 188-7 Jacob Patrick Litchfield
Discus Finals 189-6 Quincy Byrd Zeeland East
Discus Finals 191-11 Lovell Peterson Wayne
Discus Finals 193-10 Evan Hartman Niles Brandywine
Discus Finals 198-3 Anthony Shivers Salem
High Jump Finals 6-7 Zach Wukotich Salem
High Jump Finals 6-7 Travis Mccuaig Morley Stanwood
High Jump Finals 6-7 Richard Freeman Lawrence Central High School
High Jump Finals 6-8 Joe Mankovecky Watterson
High Jump Finals 6-8 Jacob Stuhr Harrison
High Jump Finals 6-11 Eric Blackman Evansville Harrison High School
Long Jump Finals 22-6.75 Taylor Christensen Hamilton Southeastern High School
Long Jump Finals 22-9.75 Quincy Robinson Licking Valley
Long Jump Finals 23-1 Houston Glass East Kentwood
Long Jump Finals 23-1.25 Will Carter Orange
Pole Vault Finals 14-6 Tyler Leach Ann Arbor Pioneer
Pole Vault Finals 15-0 Branson Repasy Berea-Midpark
Pole Vault Finals 15-0 Charles Moushey Wester. Central
Pole Vault Finals 15-0 Tony Armstrong Fort Wayne Carroll High School
Pole Vault Finals 15-6 Nick Stack Hobart High School
Pole Vault Finals 15-9 Malachi Baker West Lafayette High School
Shot Put Finals 52-4 Austin Mcclure Churubusco High School
Shot Put Finals 53-2.5 Matt Kolean Hamilton
Shot Put Finals 59-10.25 Quinn Levering Cal. River Valley
Shot Put Finals 60-6.5 David Paliscak Rootstown
Shot Put Finals 61-1.5 Riley Norman Cadillac
Shot Put Finals 63-5.75 Jess Adamson Georgetown