Event 23 Girls High Jump
================================================================================
Record: * 5-04 1994 Melissa Dyal, Bloomfield
Comp# Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 # 70 Jailyn Lundy 10 White River 5-03.00 10
4-06 4-08 4-10 5-00 5-02 5-03 5-04
O O O O XXO O XXX
2 # 93 Abby Ballengee 9 Barr-Reeve H 4-10.00 8
4-04 4-06 4-08 4-10 5-00
O O O O XXX
3 # 178 Haley Rose 10 Linton Stock 4-08.00 J4-10.00 6
4-04 4-06 4-08 4-10 5-00
XO O O XO XXX
4 # 207 Madi Followell 11 Sullivan Hig 5-00.00 J4-10.00 5
4-02 4-06 4-08 4-10 5-00
XX O XXO XO XXX
5 # 177 Hailey Raber 9 Barr-Reeve H 4-06.00 4
4-02 4-04 4-06 4-08
O O XO XXX
6 # 219 Jayda Hovland 10 Vincennes Li 4-04.00 4-04.00 3
4-02 4-04 4-06
O XO XXX
7 # 74 Hannah Saucerman 9 North Knox H 4-02.00 4-02.00 2
4-02 4-04
XO XXX
-- # 16 Aubrey Smith 9 North Knox H 4-08.00 NH
4-02
XXX
-- # 218 Brooklyn Black 11 South Knox H 4-04.00 NH
4-02
XXX
-- # 68 Jasmine Jones 12 South Knox H 4-04.00 SCR
-- # 174 Jailea Lundy 11 White River 4-10.00 SCR
-- # 169 Emma Baker 12 North Centra 4-10.00 SCR
Event 24 Boys High Jump
================================================================================
Record: * 6-07 1997 Kenneth Green, Bloomfield
Comp# Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 # 225 Samuel Robbins 12 Linton Stock 5-10.00 5-11.00 10 Jump Off
5-04 5-06 5-08 5-10 5-11 6-00
O O XO XO O XXX
2 # 191 Cole Steineger 9 South Knox H 6-00.00 5-10.00 8 Jump Off
5-02 5-04 5-06 5-08 5-10 5-11
O O O XO XO XXX
3 # 214 Justin Fox 10 North Davies 6-00.00 5-08.00 6
5-06 5-08 5-10
O O XXX
4 # 92 Todd Wolfe 9 North Knox H J5-08.00 5
5-02 5-04 5-06 5-08 5-10
O O XO O XXX
5 # 111 Tanner Denham 11 White River 5-06.00 5-06.00 4
5-04 5-06 5-08
O O XXX
6 # 37 Kaulin Padgett 9 Linton Stock 5-06.00 J5-06.00 3
5-00 5-02 5-04 5-06 5-08
O O O XO XXX
7 # 223 Chase Lanam 10 Vincennes Li 5-04.00 J5-06.00 2
5-00 5-02 5-04 5-06 5-08
O O XO XO XXX
8 # 220 Avery Gerkin 11 South Knox H 5-06.00 J5-06.00 1
5-02 5-04 5-06 5-08
O O XXO XXX
9 # 186 Ian Kixmiller 9 North Knox H J5-06.00
5-00 5-02 5-04 5-06 5-08
O O XO XXO XXX
10 # 39 Brooks Robinson 11 Washington H 5-02.00
5-00 5-02 5-04
O O XXX
11 # 198 Caleb Fish 12 White River 5-00.00 J5-02.00
5-00 5-02 5-04
O XO XXX
12 # 224 Travis Newlin 9 Washington H 5-00.00
5-00 5-02
O XXX
-- # 203 Keaton Tubbs 12 North Centra 5-08.00 NH
5-00
XXX
-- # 222 Parker Howder 10 Vincennes Li 5-02.00 NH
5-02
XXP
-- # 221 Nic Hornback 11 Sullivan Hig 5-10.00 NH
5-04
XXP
-- # 86 Reece Hammelman 10 North Knox H 5-10.00 DNS
-- # 33 Luke Lengacher 11 Barr-Reeve H 5-00.00 SCR
Event 25 Girls Long Jump
===================================================================================
4 Attempts
Record: * 15-11.50 2003 Kristen Cox, Linton
Comp# Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 # 5 Alanna Green 11 Vincennes Li 16-00.00 16-03.00* 2 10
FOUL 15-10 14-10.50 16-03
2 # 7 Chloe Knepp 12 Barr-Reeve H J16-03.00* 1 8
16-03 15-06 15-07 FOUL
3 # 64 Shaunessy Dunkerl 9 North Knox H 14-09.00 15-00.00 2 6
14-10 14-08.50 14-11 15-00
4 # 10 Lillie Oliver 9 Linton Stock 14-07.00 14-11.50 2 5
14-06 14-10 14-11.50 14-03.50
5 # 179 Kallin Trambaugh 10 Barr-Reeve H 14-06.50 2 4
FOUL 14-06.50 13-04.50 13-08
6 # 15 Talia Small 9 South Knox H 13-07.00 14-05.50 2 3
13-01.50 13-09 13-11 14-05.50
7 # 219 Jayda Hovland 10 Vincennes Li 14-01.00 14-05.00 2 2
13-03 14-05 13-07 14-01.50
8 # 206 Mallory Earhart 11 North Knox H 13-05.00 2 1
13-02 12-01.50 13-05 13-05
9 # 1 Raylee Davidson 12 White River 13-04.50 J13-05.00 1
FOUL FOUL 11-09 13-05
10 # 169 Emma Baker 12 North Centra 12-07.00 13-04.00 1
12-09 11-10 13-04 13-03.50
11 # 170 Andrea Burkhart 10 South Knox H 15-00.00 13-03.50 2
13-03.50 FOUL 13-00 12-06.50 FOUL
12 # 296 Breana Wright Linton Stock 12-10.00 1
12-03 12-01 12-07 12-10
13 # 174 Jailea Lundy 11 White River 12-05.00 1
11-09.50 12-00 12-05 11-11
14 # 49 Sheila Alchesay 10 North Davies 10-03.00 1
10-00 9-07.50 10-03 10-02
15 # 226 Elly Hamilton 9 Sullivan Hig 11-00.00 9-09.50 1
8-02.50 9-09.50 8-01 9-00
-- # 62 Emaley Corbin 9 North Centra 13-00.00 DNS 1
-- # 243 Kaylie Gayheart 12 White River SCR
-- # 11 Graycie Poe 9 North Knox H 15-01.00 SCR
-- # 168 Emma Baker 9 Sullivan Hig 13-08.00 SCR
-- # 20 Baylee Wilson 11 White River 13-00.00 SCR
-- # 227 Ashtynn Powell 12 Linton Stock 12-00.00 SCR
Event 26 Boys Long Jump
===================================================================================
4 Attempts
Record: * 21-05.75 2012 Steve Hastings, Kent Helton, Linton
Comp# Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 # 22 Steven Burkhart 12 South Knox H 20-01.00 21-00.50 2 10
18-09 21-00.50 FOUL 20-06.50
2 # 35 Troy Noland 11 North Knox H 20-00.75 20-00.00 2 8
20-00 19-03 18-01 18-10
3 # 27 Lance Dyer 11 Linton Stock 19-07.00 19-07.50 2 6
19-05 18-09.50 19-07.50 18-03
4 # 83 Shawn Gibson 12 White River 17-07.00 19-01.00 2 5
FOUL 19-01 18-02 18-04.50
5 # 30 Isaak Hunckler 11 South Knox H 19-04.00 J19-01.00 2 4
FOUL 18-03 19-01 18-00
6 # 37 Kaulin Padgett 9 Linton Stock 18-03.00 18-02.00 2 3
17-00 17-08 17-04 18-02
7 # 25 Steven Calvert 11 North Knox H 18-04.00 17-09.50 2 2
16-11.50 17-09.50 FOUL FOUL
8 # 197 Ivenson Dumervil 10 Washington H 17-06.50 1 1
FOUL 17-06.50 FOUL FOUL
9 # 297 Eric Hunter Washington H 17-04.50 1
16-04 17-04.50 16-04.50 16-09.50
10 # 46 Zo Jeffers 9 North Davies 17-03.50 1
16-04 17-03.50 17-01 16-06
11 # 24 Aiden Cain 9 North Davies 17-03.00 1
17-03 15-07.50 15-04.50 15-02.50
12 # 38 Luke Padgett 9 Sullivan Hig 16-06.50 17-01.00 1
16-03 17-01 16-08 16-11
13 # 32 Keiby Jeune 12 Vincennes Li 18-03.00 16-09.00 2
16-09 FOUL 16-09 FOUL
14 # 184 Tristan Drake 10 Sullivan Hig 16-07.00 16-07.00 1
16-01 15-10.50 16-07 15-05
15 # 198 Caleb Fish 12 White River 16-00.00 16-05.00 1
16-05 16-02 FOUL 16-01
16 # 31 Isaac Jean 10 Vincennes Li 17-01.00 15-10.00 2
FOUL 14-08 15-10 FOUL
17 # 217 Rowdy Pierson 9 North Centra 14-11.50 1
14-01 14-11.50 14-04 14-02
-- # 192 Darren Suits 10 North Centra 13-09.00 DNS 1
-- # 21 Kollin Andrews 9 North Davies SCR
-- # 166 Bryce Murphy 11 Barr-Reeve H 17-09.00 SCR
-- # 118 Dalton Jordan 12 North Centra 16-06.00 SCR
-- # 199 Isaac Green 9 Washington H SCR
Event 27 Girls Pole Vault
================================================================================
Record: * 8-09 2007 Held, White River Valley
Comp# Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 # 93 Abby Ballengee 9 Barr-Reeve H 7-00.00 7-06.00 10
5-00 5-06 6-00 6-06 7-00 7-06 8-00
O O O O O O XXX
2 # 228 Claire Hockman 10 Linton Stock 7-00.00 7-00.00 7
5-00 5-06 6-00 6-06 7-00 7-06
O O O O O XXX
2 # 69 Kelsey Kramer 10 Vincennes Li 7-00.00 7-00.00 7
5-00 5-06 6-00 6-06 7-00 7-06
O O O O O XXX
4 # 6 Kamryn Jones 11 North Knox H 7-00.00 J7-00.00 5
6-00 6-06 7-00 7-06
XO O O XXX
5 # 61 Emma Coney 10 North Davies 7-06.00 6-06.00 3.50
6-00 6-06 7-00
O O XXX
5 # 99 Adie Graves 12 White River 7-00.00 6-06.00 3.50
5-00 5-06 6-00 6-06 7-00
O O O O XXX
7 # 219 Jayda Hovland 10 Vincennes Li 7-00.00 J6-06.00 2
6-00 6-06 7-00
O XO XXX
8 # 229 Ridge Kennedy 10 Sullivan Hig 7-00.00 J6-06.00 1
6-00 6-06 7-00
XO XO XXX
9 # 66 Abbie Hall 12 Sullivan Hig 6-06.00 6-00.00
5-00 5-06 6-00 6-06
O O XXO XXX
10 # 230 Katryna Zimmerly 10 White River 6-06.00 5-06.00
5-00 5-06 6-00
O O XXX
11 # 68 Jasmine Jones 12 South Knox H 6-00.00 5-00.00
5-00 5-06
O XXX
-- # 71 Imagin Morgan 10 Linton Stock 6-00.00 SCR
Event 28 Boys Pole Vault
================================================================================
Record: * 15-07 2001 Matt Campbell, White River Valley
Comp# Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 # 195 Will Staggs 10 South Knox H 13-06.00 12-00.00 10
12-00 13-03
O XXX
2 # 239 Evan Slover 12 Linton Stock 10-06.00 11-06.00 8
9-00 9-06 10-00 10-06 11-00 11-06 12-00
O O O O XO XXO XXX
3 # 89 James Mccutchen 12 South Knox H 11-00.00 11-00.00 6
11-00 11-06
O XXX
4 # 209 Hoaltman Doades 9 North Knox H J11-00.00 5
9-00 9-06 10-00 10-06 11-00 11-06
O O O O XXO XXX
5 # 213 Jacob Combess 12 North Davies 10-06.00 10-06.00 4
9-06 10-00 10-06 11-00
O XO XO XXX
6 # 238 Cole Migiliorini 12 Sullivan Hig 10-00.00 10-00.00 3
9-00 9-06 10-00 10-06
O O XXO XXX
7 # 235 Gabriel Eslinger 9 Linton Stock 10-00.00 9-06.00 2
8-06 9-00 9-06 10-00
O O O XXX
8 # 234 Payton Curry 10 Vincennes Li 10-00.00 J9-06.00 1
8-00 8-06 9-00 9-06 10-00
O O O XO XXX
9 # 198 Caleb Fish 12 White River 9-00.00 8-06.00
7-06 8-00 8-06 9-00
O O XO XXX
-- # 237 Elijah Hovland 9 Vincennes Li 9-00.00 NH
8-00
XXX
-- # 121 Justus Lundy 12 White River 7-00.00 NH
7-00
XXX
-- # 233 Grant Bell 10 Sullivan Hig 9-06.00 NH
8-00
XXX
-- # 191 Cole Steineger 9 South Knox H 11-00.00 SCR
-- # 232 Damien Bell 10 North Davies 10-06.00 SCR
-- # 231 Wyatt Allen 12 North Davies 9-00.00 SCR
-- # 236 Hayden Hagemier 9 Washington H SCR
-- # 85 Roberto Gutierrez 10 Washington H SCR
Event 29 Girls Shot Put
===================================================================================
4 Attempts
Record: * 43-00 5/16/2014 Micaela Hazlewood, Linton-Stock
Comp# Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 # 244 Victoria Jackson 11 Vincennes Li 32-06.00 36-08.00 2 10
FOUL 36-06.50 34-02.25 36-08
2 # 250 Shelby Osborne 11 South Knox H 31-01.00 32-01.25 2 8
32-00 32-01.25 27-10 28-10
3 # 251 Vanessa Shafford 10 Linton Stock 31-07.00 31-11.00 2 6
30-00.50 30-06 31-11 31-09
4 # 255 Allanah Young 12 Vincennes Li 28-03.00 30-08.50 2 5
28-05 27-05 30-08.50 25-11.50
5 # 243 Kaylie Gayheart 12 White River 25-06.00 29-02.00 1 4
28-03 29-02 29-00.50 29-01.50
6 # 241 Anna Ballengee 10 Barr-Reeve H 27-09.00 28-06.00 2 3
25-02 28-06 26-09.50 27-04.50
7 # 253 Karlena Wagler 12 Barr-Reeve H 27-08.00 28-05.25 2 2
27-09.50 28-05.25 26-05 26-11.50
8 # 240 Lexi Anderson 12 Linton Stock 28-08.00 27-11.00 2 1
27-09.50 25-02.25 27-03 27-11
9 # 249 Mercedes Moore 9 White River 26-02.00 26-09.50 1
25-09 25-05 26-02.50 26-09.50
10 # 248 Hope Mercer 12 South Knox H 26-11.00 24-08.00 2
22-03.50 23-07 24-08 23-06
11 # 247 Rylee Mason 11 North Centra 26-08.50 23-04.50 2
22-02.25 22-03.50 22-07.50 23-04.50
12 # 242 Gracie Burden 9 North Davies 20-07.00 22-05.00 1
20-01 21-06 22-05 20-04
13 # 206 Mallory Earhart 11 North Knox H 22-00.00 22-02.25 1
21-05 21-07.50 22-02.25 22-01.50
14 # 104 Maura Secrest 11 Sullivan Hig 23-00.00 22-00.25 1
21-11 22-00.25 21-08 FOUL
15 # 58 Emma Wampler 9 North Knox H 21-05.00 21-08.00 1
21-06.25 20-01 21-08 21-01
16 # 254 Jackie Wible 11 Sullivan Hig 22-00.00 20-06.50 1
20-00 18-03 20-06.50 19-05
17 # 51 Alex Cates 9 North Davies 25-03.00 20-02.50 1
20-01 FOUL 19-07.50 20-02.50
18 # 246 Madison Mahady 9 North Centra 21-00.00 19-07.50 1
18-06 19-05 19-00.75 19-07.50
-- # 245 Allison Jones 10 White River 26-00.00 SCR
Event 30 Boys Shot Put
===================================================================================
4 Attempts
Record: * 52-03.50 2010 Stefan Sparks, Linton
Comp# Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 # 260 Ike Chastain 12 Sullivan Hig 48-09.50 50-00.00 2 10
46-09 50-00 49-00 48-05
2 # 274 Silas Robbins 12 Linton Stock 45-07.00 45-07.50 2 8
44-06.50 45-07.50 43-03.50 FOUL
3 # 267 Payton Jackson 12 White River 42-07.00 45-03.00 2 6
45-03 42-06 38-01 38-10
4 # 268 Trevor Kahre 11 North Knox H 42-11.00 44-01.00 2 5
43-03 40-08 40-07 44-01
5 # 269 Matthew Ketchem 11 Linton Stock 40-09.00 43-03.00 2 4
41-05.50 41-00.50 41-09.50 43-03
6 # 261 Jon Clevenger 11 White River 38-02.00 41-02.50 2 3
39-09 41-02 FOUL 41-02.50
7 # 276 Sam Thorne 12 Vincennes Li 42-07.50 40-03.00 2 2
40-01.50 38-07 39-05 40-03
8 # 266 Ethan Haag 11 North Knox H 33-00.00 40-00.00 1 1
39-04 40-00 38-08 37-08.50
9 # 258 Andrew Brown 10 Vincennes Li 37-07.00 39-06.00 1
36-09 37-00 38-03 39-06
10 # 257 William Baxter 11 Washington H 34-01.50 39-01.00 1
39-01 35-06.50 37-04.50 38-00.50
11 # 265 Louk Gray 10 Washington H 37-01.50 38-05.00 1
36-02 35-09 38-05 35-02.50
12 # 272 Matthew Phillips 12 North Centra 39-11.50 37-03.00 2
37-03 36-01 37-01 FOUL
13 # 259 Eli Carie 12 South Knox H 38-01.00 36-01.00 2
35-04 36-01 36-01 FOUL
14 # 264 Jacob Freels 10 Sullivan Hig 35-00.00 35-08.00 1
35-08 33-00 35-03.50 33-08.50
15 # 270 Dylan Latimer 12 North Davies 36-05.00 35-02.00 1
35-02 33-04 34-03 33-09
16 # 262 Anthony Crockett 9 North Centra 38-00.00 32-09.00 2
32-09 31-05.50 30-05 FOUL
17 # 275 Zach Schmidt 10 South Knox H 32-05.00 29-06.00 1
28-06.50 26-06 28-02.50 29-06
18 # 256 Keyshaun Alchesay 11 North Davies 27-09.00 1
27-09 FOUL 25-00.50 26-08.50
-- # 271 Keegan O'Neil 11 Barr-Reeve H 33-00.00 SCR
Event 31 Girls Discus Throw
===================================================================================
4 Attempts
Record: * 147-00 5/16/2014 Micaela Hazlewood, Linton-Stock
Comp# Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 # 251 Vanessa Shafford 10 Linton Stock 105-05 112-02.50 2 10
100-02 96-09 105-09.50 112-02.50
2 # 241 Anna Ballengee 10 Barr-Reeve H 98-01 105-00.50 2 8
98-06 105-00.50 FOUL 88-10.50
3 # 244 Victoria Jackson 11 Vincennes Li 108-02 100-04 2 6
100-02 95-05 100-04 FOUL
4 # 5 Alanna Green 11 Vincennes Li 82-02 93-00 2 5
89-08.50 FOUL 93-00 74-00
5 # 253 Karlena Wagler 12 Barr-Reeve H 84-06 85-11 2 4
FOUL 69-02 FOUL 85-11
6 # 243 Kaylie Gayheart 12 White River 58-00 83-03.50 2 3
65-04 69-11 75-01 83-03.50
7 # 278 Gillyan Tumey 10 Linton Stock 83-06 73-11 2 2
55-10.50 73-11 69-03 71-02
8 # 51 Alex Cates 9 North Davies 60-01 73-02 1 1
FOUL 72-06 73-02 49-11.50
9 # 250 Shelby Osborne 11 South Knox H 67-00 73-00 1
64-03.50 55-04 73-00 64-03.50
10 # 248 Hope Mercer 12 South Knox H 76-02 71-01.50 2
71-01.50 69-02 FOUL 65-05
11 # 277 Alexa Crouch 11 North Centra 72-01.50 69-09.50 2
FOUL 69-08.50 67-10.50 69-09.50
12 # 206 Mallory Earhart 11 North Knox H 64-02 61-07 1
58-06.50 57-08 61-03 61-07
13 # 246 Madison Mahady 9 North Centra 52-00 58-11 1
50-02 55-03.50 53-07 58-11
14 # 249 Mercedes Moore 9 White River 60-02 57-06.50 1
57-06.50 54-05.50 46-03 47-07
15 # 279 Brooklyn Williams 11 Sullivan Hig 63-02 55-07 1
55-04.50 FOUL 52-08 55-07
16 # 280 Chloe Wilson 10 North Davies 49-00 55-00 1
50-00 FOUL 55-00 47-05
17 # 74 Hannah Saucerman 9 North Knox H 51-10.50 1
50-11.50 51-04 48-04 51-10.50
18 # 254 Jackie Wible 11 Sullivan Hig 60-00 50-02.50 1
50-02.50 41-00 40-02 40-08
-- # 281 Kyla Wolfe 9 North Knox H 48-00 SCR
-- # 245 Allison Jones 10 White River 72-06 SCR
Event 32 Boys Discus Throw
===================================================================================
4 Attempts
Record: * 162-02 1999 Ron Provo
Comp# Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 # 274 Silas Robbins 12 Linton Stock 131-00 143-04 2 10
141-07.50 139-02.50 143-04 FOUL
2 # 260 Ike Chastain 12 Sullivan Hig 140-07 142-01 2 8
128-05 130-10 137-02 142-01
3 # 293 Clayton Hoover White River 125-08 1 6
FOUL FOUL 125-08 FOUL
4 # 265 Louk Gray 10 Washington H 122-05 123-05 2 5
115-04 118-07 121-00 123-05
5 # 276 Sam Thorne 12 Vincennes Li 115-02 120-00 2 4
FOUL 120-00 118-03.50 113-03
6 # 268 Trevor Kahre 11 North Knox H 116-01 116-09 2 3
116-09 FOUL 108-10 FOUL
7 # 263 Andrew Ellett 10 White River 111-04 115-08.50 2 2
107-10 115-08.50 114-10 FOUL
8 # 286 Dalton Smith 11 Linton Stock 111-04 105-07 2 1
95-04.50 105-07 96-05.50 105-02
9 # 257 William Baxter 11 Washington H 104-01 105-01 1
FOUL 93-04.50 FOUL 105-01
10 # 284 Malachi England-e 12 North Centra 104-04 103-00 1
101-02 103-00 95-03.50 97-09.50
11 # 272 Matthew Phillips 12 North Centra 93-03 99-02 1
82-05.50 80-02 88-01 99-02
12 # 259 Eli Carie 12 South Knox H 106-10 96-03 2
96-03 86-05.50 93-02 92-02
13 # 288 Julio Ramirez Vincennes Li 94-07 2
FOUL FOUL 86-10 94-07
14 # 264 Jacob Freels 10 Sullivan Hig 90-07 93-00.50 1
85-05 88-06 60-05 93-00.50
15 # 154 Jacob Siewers 9 South Knox H 92-02 91-04 1
FOUL 82-09.50 91-04 73-09
16 # 285 Jayce Jimenez 11 North Knox H 78-02 1
77-06 78-02 72-02 75-10
17 # 282 Dalton Brower 11 North Davies 74-02 75-11 1
75-11 FOUL 74-06 FOUL
18 # 270 Dylan Latimer 12 North Davies 66-09 62-11 1
59-08 62-00 61-09 62-11
-- # 258 Andrew Brown 10 Vincennes Li 109-07 SCR
-- # 261 Jon Clevenger 11 White River 104-05 SCR
-- # 271 Keegan O'Neil 11 Barr-Reeve H 93-00 SCR
Event 3 Girls 100 Meter Dash
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
============================================================================
Record: * 12.50 1995 Rebecca Fleener, Eastern Greene
Comp# Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 # 5 Alanna Green 11 Vincennes Li 13.20 14.15Q 2
2 # 7 Chloe Knepp 12 Barr-Reeve H 13.21 14.35Q 3
3 # 9 Whitnee Newby 12 Sullivan Hig 12.90 14.52Q 1
4 # 15 Talia Small 9 South Knox H 13.63 14.54Q 1
5 # 294 Brinli McCandles Linton Stock 14.58Q 2
6 # 8 Sierra Mullins 9 Vincennes Li 13.59 14.81Q 3
7 # 12 Lia Ragle 12 White River 13.82 14.86q 3
8 # 13 Sydney Riker 9 South Knox H 14.53 14.96q 1
9 # 4 Korinne Gofourth 9 Sullivan Hig 13.60 14.98 2
10 # 20 Baylee Wilson 11 White River 13.71 15.18 1
11 # 58 Emma Wampler 9 North Knox H 16.00 2
12 # 2 Madalyn Delph 9 Linton Stock 14.30 16.01 1
13 # 3 Talissa Fagg 9 North Centra 14.62 16.32 3
14 # 193 Sydnie Smith 12 North Knox H 16.52 3
15 # 17 Marcella Tannehil 12 North Davies 15.22 16.99 2
16 # 19 Kendall Tompkins 11 Barr-Reeve H 17.11 17.38 1
17 # 14 Lauren Schloegl 12 North Centra 15.00 17.85 3
Event 4 Boys 100 Meter Dash
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
============================================================================
Record: * 11.09 1997 Jeremy Stone, Shakamak
Comp# Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 # 35 Troy Noland 11 North Knox H 11.70 12.11Q 2
2 # 34 William Newby 9 Sullivan Hig 11.58 12.57Q 3
3 # 30 Isaak Hunckler 11 South Knox H 12.13 12.60Q 1
4 # 27 Lance Dyer 11 Linton Stock 11.40 12.56Q 2
5 # 269 Matthew Ketchem 11 Linton Stock 12.58Q 3
6 # 32 Keiby Jeune 12 Vincennes Li 11.79 12.67Q 1
7 # 25 Steven Calvert 11 North Knox H 11.72 12.77q 1
8 # 36 Jeff Oliver 9 White River 11.60 12.80q 3
9 # 40 Layton Terry 10 Washington H 13.21 12.84 1
10 # 41 Robert Vieck 12 South Knox H 11.82 12.85 2
11 # 46 Zo Jeffers 9 North Davies 12.93 1
12 # 24 Aiden Cain 9 North Davies 12.50 13.07 2
13 # 292 David Gambel White River 13.26 3
14 # 38 Luke Padgett 9 Sullivan Hig 12.00 13.29 3
15 # 287 Jordan Goodwin Vincennes Li 13.38 3
15 # 39 Brooks Robinson 11 Washington H 13.38 2
17 # 33 Luke Lengacher 11 Barr-Reeve H 12.23 13.41 2
18 # 29 Seth Haviland 10 North Centra 12.35 13.57 1
19 # 28 Trey Frye 11 North Centra 12.95 13.71 1
Event 5 Girls 100 Meter Hurdles
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
============================================================================
Record: * 15.90 2003 Malea Firestone, White River Valley
Comp# Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 # 172 Shelby Hall 11 Sullivan Hig 16.91 17.51Q 1
2 # 180 Lilly Vandermel 12 North Davies 17.46 18.88Q 2
3 # 177 Hailey Raber 9 Barr-Reeve H 18.10 18.46Q 1
4 # 64 Shaunessy Dunkerl 9 North Knox H 18.43 19.04Q 2
5 # 175 Emily Miller 12 Vincennes Li 17.57 19.13Q 2
6 # 169 Emma Baker 12 North Centra 18.21 19.28Q 1
7 # 55 Cierra Lindsey 12 North Knox H 19.46 19.57q 1
8 # 178 Haley Rose 10 Linton Stock 18.97 20.25q 2
9 # 174 Jailea Lundy 11 White River 19.97 20.68 2
10 # 170 Andrea Burkhart 10 South Knox H 20.28 20.85 1
11 # 173 Amelia Huffman 10 Linton Stock 20.10 21.82 2
12 # 179 Kallin Trambaugh 10 Barr-Reeve H 23.15 22.54 2
Event 6 Boys 110 Meter Hurdles
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
============================================================================
Record: * 15.05 2011 Keith Maze, Eastern Greene
Comp# Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 # 22 Steven Burkhart 12 South Knox H 15.10 17.37Q 1
2 # 188 Luke Lannan 11 Linton Stock 16.70 18.15Q 2
3 # 187 Ted Lamson 11 North Davies 17.97 18.50Q 1
4 # 92 Todd Wolfe 9 North Knox H 18.62Q 2
5 # 192 Darren Suits 10 North Centra 19.19 18.86Q 1
6 # 186 Ian Kixmiller 9 North Knox H 18.88Q 2
7 # 189 Jackson Lynn 9 Linton Stock 17.10 18.89q 2
8 # 108 Conner Blair 9 Washington H 19.35q 2
9 # 183 Blake Donaldson 12 North Centra 19.75 20.13 2
10 # 191 Cole Steineger 9 South Knox H 20.18 2
11 # 290 Hunter Tomey Sullivan Hig 20.75 1
12 # 185 Brooks Helms 9 North Davies 20.85 1
13 # 184 Tristan Drake 10 Sullivan Hig 21.30 21.25 1
14 # 190 Will Pride 12 Washington H 21.32 1
15 # 181 Timothey Alejandr 12 White River 21.23 21.72 1
Event 7 Girls 200 Meter Dash
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
============================================================================
Record: * 26.35 2001 Malea Firestone, Whiter River Valley
Comp# Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 # 9 Whitnee Newby 12 Sullivan Hig 27.90 29.53Q 2
2 # 5 Alanna Green 11 Vincennes Li 27.98 29.54Q 3
3 # 7 Chloe Knepp 12 Barr-Reeve H 26.78 29.82Q 1
4 # 20 Baylee Wilson 11 White River 28.49 29.95Q 3
5 # 13 Sydney Riker 9 South Knox H 29.41 30.34Q 1
6 # 4 Korinne Gofourth 9 Sullivan Hig 28.90 30.35Q 2
7 # 294 Brinli McCandles Linton Stock 30.78q 1
8 # 16 Aubrey Smith 9 North Knox H 30.06 30.97q 3
9 # 54 Haley Kohlhouse 9 Vincennes Li 29.50 31.31 2
10 # 12 Lia Ragle 12 White River 30.00 31.32 3
11 # 2 Madalyn Delph 9 Linton Stock 30.20 32.24 2
12 # 57 Kate Phegley 10 South Knox H 31.16 32.79 1
13 # 50 Alexis Bauer 9 Barr-Reeve H 32.89 32.86 3
14 # 55 Cierra Lindsey 12 North Knox H 32.31 33.91 3
15 # 56 Beverly Nichols 10 North Centra 32.97 34.32 2
16 # 51 Alex Cates 9 North Davies 32.22 35.76 2
17 # 53 Brianna Johnson 11 North Centra 34.00 36.55 1
Event 8 Boys 200 Meter Dash
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
============================================================================
Record: * 22.49 2003 Doug Dayhoff, White River Valley
Comp# Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 # 35 Troy Noland 11 North Knox H 23.64 24.87Q 2
2 # 22 Steven Burkhart 12 South Knox H 22.78 25.15Q 1
3 # 32 Keiby Jeune 12 Vincennes Li 23.72 25.94Q 3
4 # 27 Lance Dyer 11 Linton Stock 24.60 25.41Q 1
5 # 36 Jeff Oliver 9 White River 24.60 25.50Q 2
6 # 45 Gavin House 10 Linton Stock 24.61 26.13Q 3
7 # 30 Isaak Hunckler 11 South Knox H 25.71 25.51q 2
8 # 34 William Newby 9 Sullivan Hig 24.30 25.64q 1
9 # 46 Zo Jeffers 9 North Davies 25.45 26.46 2
10 # 197 Ivenson Dumervil 10 Washington H 26.69 1
11 # 25 Steven Calvert 11 North Knox H 24.66 26.71 3
12 # 192 Darren Suits 10 North Centra 26.85 1
13 # 287 Jordan Goodwin Vincennes Li 26.87 2
14 # 33 Luke Lengacher 11 Barr-Reeve H 25.96 26.90 2
15 # 292 David Gambel White River 26.95 3
16 # 24 Aiden Cain 9 North Davies 26.02 27.05 3
17 # 44 Damian Garcia 10 Washington H 27.11 2
18 # 47 Caden Mccrary 10 Sullivan Hig 23.91 27.15 3
19 # 48 Jeremiah Swalls 9 North Centra 27.00 30.97 1
Event 1 Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
Record: * 10:41.46 2011 Bloomfield, Bloomfield
Frederick, Hall, Riggins, Buka
School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 Barr-Reeve High School 'A' 10:56.00 11:21.81 10
2 South Knox High School 'A' 11:48.00 11:31.53 8
1) #130 Gretchen Carie 10 2) #131 Macie Couchenour 9
3) #94 Mykayla Couchenour 11 4) #106 Andi Williams 12
3 White River Valley High School 'A' 11:45.00 11:33.07 6
1) #96 Christiane Davis 11 2) #137 Patricia Soliday 9
3) #99 Adie Graves 12 4) #70 Jailyn Lundy 10
4 Vincennes Lincoln High School 'A' 12:43.30 12:18.17 5
5 North Knox High School 'A' 12:32.00 12:50.88 4
1) #160 Brittany Page 10 2) #132 Macy Dye 9
3) #100 Ashlynn Ivers 10 4) #105 Amber Stokes 12
6 Linton Stockton High School 'A' 12:35.00 13:11.45 3
7 Sullivan High School 'A' 12:37.00 13:11.82 2
1) #104 Maura Secrest 11 2) #73 Alyssa Pike 9
3) #211 Jamie Bartucsh 9 4) #212 Sophie Hurst 9
-- North Daviess High School 'A' 12:49.00 SCR
1) #101 Morgan Myers 10 2) #205 Aubrea Borders 11
3) #49 Sheila Alchesay 10 4) #136 Emily Remsburg 12
Event 2 Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
Record: * 8:30.65 2011 Bloomfield, Bloomfield
Smith, Brown, Phegley, Gadberry
School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 Washington High School 'A' 8:59.00 8:52.49 10
1) #79 Jacob Davis 11 2) #115 Garrett Gray 11
3) #143 Isaac Gray 11 4) #208 Elias Bacerra 12
2 South Knox High School 'A' 9:10.00 9:05.22 8
3 Sullivan High School 'A' 9:00.00 9:24.88 6
1) #139 Preston Anthony 9 2) #88 Tim Lueking 9
3) #125 Riley Smith 11 4) #120 Will King 10
4 Vincennes Lincoln High School 'A' 9:01.00 9:32.70 5
5 White River Valley High School 'A' 9:22.00 9:35.74 4
1) #110 Eli Crites 9 2) #121 Justus Lundy 12
3) #151 Joe Records 11 4) #111 Tanner Denham 11
6 North Daviess High School 'A' 9:39.00 9:40.47 3
1) #213 Jacob Combess 12 2) #201 Joshua Krusenklaus 10
3) #214 Justin Fox 10 4) #216 Kobe Owens 10
7 Linton Stockton High School 'A' 9:45.00 10:11.29 2
8 North Knox High School 'A' 10:50.86 1
1) #146 Riburn Lehman 12 2) #186 Ian Kixmiller 9
3) #124 Carter Shaw 12 4) #86 Reece Hammelman 10
-- Barr-Reeve High School 'A' 9:53.00 SCR
Event 3 Girls 100 Meter Dash
================================================================================
Record: * 12.50 1995 Rebecca Fleener, Eastern Greene
Comp# Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 # 7 Chloe Knepp 12 Barr-Reeve H 14.35 13.24 10
2 # 5 Alanna Green 11 Vincennes Li 14.15 13.34 8
3 # 9 Whitnee Newby 12 Sullivan Hig 14.52 13.66 6
4 # 15 Talia Small 9 South Knox H 14.54 14.06 5
5 # 294 Brinli McCandles Linton Stock 14.58 14.23 4
6 # 12 Lia Ragle 12 White River 14.86 14.49 3
7 # 8 Sierra Mullins 9 Vincennes Li 14.81 14.71 2
8 # 13 Sydney Riker 9 South Knox H 14.96 14.73 1
Event 4 Boys 100 Meter Dash
================================================================================
Record: * 11.09 1997 Jeremy Stone, Shakamak
Comp# Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 # 35 Troy Noland 11 North Knox H 12.11 11.81 10
2 # 269 Matthew Ketchem 11 Linton Stock 12.58 12.23 8
3 # 30 Isaak Hunckler 11 South Knox H 12.60 12.25 6
4 # 32 Keiby Jeune 12 Vincennes Li 12.67 12.49 5
5 # 34 William Newby 9 Sullivan Hig 12.57 12.50 4
6 # 36 Jeff Oliver 9 White River 12.80 12.53 3
7 # 27 Lance Dyer 11 Linton Stock 12.56 12.54 2
8 # 25 Steven Calvert 11 North Knox H 12.77 12.61 1
Event 5 Girls 100 Meter Hurdles
================================================================================
Record: * 15.90 2003 Malea Firestone, White River Valley
Comp# Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 # 172 Shelby Hall 11 Sullivan Hig 17.51 17.58 10
2 # 180 Lilly Vandermel 12 North Davies 18.88 18.29 8
3 # 177 Hailey Raber 9 Barr-Reeve H 18.46 18.61 6
4 # 64 Shaunessy Dunkerl 9 North Knox H 19.04 18.80 5
5 # 175 Emily Miller 12 Vincennes Li 19.13 18.97 4
6 # 169 Emma Baker 12 North Centra 19.28 19.16 3
7 # 178 Haley Rose 10 Linton Stock 20.25 19.73 2
8 # 55 Cierra Lindsey 12 North Knox H 19.57 20.15 1
Event 6 Boys 110 Meter Hurdles
================================================================================
Record: * 15.05 2011 Keith Maze, Eastern Greene
Comp# Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 # 22 Steven Burkhart 12 South Knox H 17.37 15.81 10
2 # 188 Luke Lannan 11 Linton Stock 18.15 17.22 8
3 # 187 Ted Lamson 11 North Davies 18.50 17.61 6
4 # 189 Jackson Lynn 9 Linton Stock 18.89 17.65 5
5 # 186 Ian Kixmiller 9 North Knox H 18.88 18.40 4
6 # 92 Todd Wolfe 9 North Knox H 18.62 18.44 3
7 # 108 Conner Blair 9 Washington H 19.35 20.26 2
8 # 192 Darren Suits 10 North Centra 18.86 21.93 1
Event 7 Girls 200 Meter Dash
================================================================================
Record: * 26.35 2001 Malea Firestone, Whiter River Valley
Comp# Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 # 7 Chloe Knepp 12 Barr-Reeve H 29.82 27.03 10
2 # 9 Whitnee Newby 12 Sullivan Hig 29.53 28.25 8
3 # 5 Alanna Green 11 Vincennes Li 29.54 29.09 6
4 # 20 Baylee Wilson 11 White River 29.95 29.93 5
5 # 4 Korinne Gofourth 9 Sullivan Hig 30.35 30.27 4
6 # 13 Sydney Riker 9 South Knox H 30.34 30.50 3
7 # 16 Aubrey Smith 9 North Knox H 30.97 30.65 2
8 # 294 Brinli McCandles Linton Stock 30.78 30.82 1
Event 8 Boys 200 Meter Dash
================================================================================
Record: * 22.49 2003 Doug Dayhoff, White River Valley
Comp# Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 # 22 Steven Burkhart 12 South Knox H 25.15 23.15 10
2 # 35 Troy Noland 11 North Knox H 24.87 24.26 8
3 # 30 Isaak Hunckler 11 South Knox H 25.51 24.82 6
4 # 36 Jeff Oliver 9 White River 25.50 24.95 5
5 # 32 Keiby Jeune 12 Vincennes Li 25.94 25.37 4
6 # 27 Lance Dyer 11 Linton Stock 25.41 25.42 3
7 # 45 Gavin House 10 Linton Stock 26.13 25.65 2
-- # 34 William Newby 9 Sullivan Hig 25.64 DNS
Event 10 Girls 1600 Meter Run
================================================================================
Record: * 5:22.88 2013 Savannah Turner, Shakamak
Comp# Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 # 102 Makenna Pruett 9 Barr-Reeve H 5:38.06 5:39.43 10
2 # 138 Katie Wagler 10 Barr-Reeve H 6:05.60 6:09.23 8
3 # 131 Macie Couchenour 9 South Knox H 6:14.00 6:10.54 6
4 # 96 Christiane Davis 11 White River 6:20.00 6:10.68 5
5 # 134 Alaina Lowery 10 Vincennes Li 6:29.50 6:18.19 4
6 # 107 Crislyn Woods 12 Linton Stock 6:14.00 6:19.74 3
7 # 130 Gretchen Carie 10 South Knox H 6:41.09 6:19.76 2
8 # 132 Macy Dye 9 North Knox H 6:40.00 6:23.11 1
9 # 97 Maddy Deckard 9 Sullivan Hig 6:39.00 6:28.82
10 # 137 Patricia Soliday 9 White River 6:47.00 6:48.42
11 # 133 Josie Gettinger 9 Sullivan Hig 6:45.00 6:53.53
12 # 136 Emily Remsburg 12 North Davies 6:25.08 6:54.64
13 # 135 Alexis Lynch 9 North Knox H 7:55.00 7:24.52
-- # 129 Alexus Arvin 10 Vincennes Li 6:22.31 SCR
Event 9 Boys 1600 Meter Run
================================================================================
Record: * 4:26.00 2008 Anthony Witt, Shakamak
Comp# Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 # 143 Isaac Gray 11 Washington H 4:44.74 4:50.21 10
2 # 151 Joe Records 11 White River 5:05.00 4:50.28 8
3 # 156 Oliver Smith 10 South Knox H 4:57.75 4:52.63 6
4 # 145 Connor Heller 11 Barr-Reeve H 5:04.73 5:01.01 5
5 # 150 Parker Mullins 11 Vincennes Li 5:02.00 5:04.33 4
6 # 120 Will King 10 Sullivan Hig 5:00.98 5:06.72 3
7 # 152 Trevor Robbins 11 Vincennes Li 5:11.00 5:07.43 2
8 # 154 Jacob Siewers 9 South Knox H 5:10.75 5:07.71 1
9 # 144 Jonathon Hayden 10 Linton Stock 5:07.00 5:10.46
10 # 110 Eli Crites 9 White River 5:21.00 5:19.02
11 # 142 Austin Gordon 12 Linton Stock 5:07.00 5:23.39
12 # 157 Zack Weir 10 North Centra 5:30.26 5:38.25
13 # 140 Michael Carabante 12 Washington H 5:48.14
14 # 153 Will Roberts 10 North Centra 6:21.41 6:35.20
15 # 147 Jordan Lloyd 11 North Knox H 6:57.77
-- # 88 Tim Lueking 9 Sullivan Hig DNS
-- # 128 Ethan Williams 11 North Davies DNS
-- # 146 Riburn Lehman 12 North Knox H 6:06.79 DNS
-- # 139 Preston Anthony 9 Sullivan Hig 5:17.00 SCR
-- # 141 Blaine Gilstrap 11 White River 5:09.00 SCR
Event 12 Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
Record: * 53.66 2012 Eastern Greene, Eastern Greene
Butler, Ingram, Dubois, Bailey
School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 Sullivan High School 'A' 52.00 54.12 10
1) #4 Korinne Gofourth 9 2) #207 Madi Followell 11
3) #172 Shelby Hall 11 4) #9 Whitnee Newby 12
2 Vincennes Lincoln High School 'C' 56.77 56.49 8
3 White River Valley High School 'A' 56.78 56.89 6
1) #12 Lia Ragle 12 2) #1 Raylee Davidson 12
3) #20 Baylee Wilson 11 4) #249 Mercedes Moore 9
4 Linton Stockton High School 'A' 57.50 57.80 5
5 South Knox High School 'A' 53.24 58.32 4
1) #204 Cora Anson 9 2) #57 Kate Phegley 10
3) #13 Sydney Riker 9 4) #106 Andi Williams 12
6 Barr-Reeve High School 'A' 54.78 1:00.72 3
1) #93 Abby Ballengee 9 2)
7 North Central High School (Far 'A' 1:01.00 1:02.47 2
1) #3 Talissa Fagg 9 2) #53 Brianna Johnson 11
3) #62 Emaley Corbin 9 4) #56 Beverly Nichols 10
-- North Knox High School 'A' 54.26 DNF
1) #11 Graycie Poe 9 2) #6 Kamryn Jones 11
3) #206 Mallory Earhart 11 4) #16 Aubrey Smith 9
-- North Daviess High School 'A' 56.28 SCR
1) #49 Sheila Alchesay 10 2) #205 Aubrea Borders 11
3) #17 Marcella Tannehill 12 4) #51 Alex Cates 9
Event 11 Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
Record: * 45.49 2001 White River Valley, White River Valley
Figley, Matlock, Dayhoff, Sparks
School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 Linton Stockton High School 'A' 46.60 47.24 10
2 North Knox High School 'A' 48.41 8
1) #194 Garrett Elkins 12 2) #202 Beau Noland 9
3) #25 Steven Calvert 11 4) #35 Troy Noland 11
3 South Knox High School 'A' 48.56 48.84 6
4 Sullivan High School 'A' 47.00 49.71 5
1) #34 William Newby 9 2) #184 Tristan Drake 10
3) #289 Jaeden King 4) #38 Luke Padgett 9
5 Vincennes Lincoln High School 'A' 49.43 53.50 4
6 White River Valley High School 'A' 48.33 57.14 3
1) #83 Shawn Gibson 12 2) #26 Lane Charleton 12
3) #198 Caleb Fish 12 4) #292 David Gambel
-- Washington High School 'A' 49.50 DNF
1) #197 Ivenson Dumervil 10 2) #199 Isaac Green 9
3) #44 Damian Garcia 10 4) #40 Layton Terry 10
-- North Daviess High School 'A' 47.12 SCR
1) #21 Kollin Andrews 9 2) #201 Joshua Krusenklaus 10
3) #46 Zo Jeffers 9 4) #24 Aiden Cain 9
Event 14 Girls 400 Meter Dash
===================================================================================
Record: * 1:01.26 2010 Elyse Weddle, Bloomfield
Comp# Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 # 7 Chloe Knepp 12 Barr-Reeve H 1:01.96 1:02.18 3 10
2 # 70 Jailyn Lundy 10 White River 1:05.00 1:05.15 3 8
3 # 15 Talia Small 9 South Knox H 1:06.22 1:06.58 3 6
4 # 66 Abbie Hall 12 Sullivan Hig 1:08.05 1:07.32 3 5
5 # 68 Jasmine Jones 12 South Knox H 1:08.25 1:08.28 3 4
6 # 71 Imagin Morgan 10 Linton Stock 1:09.00 1:09.22 2 3
7 # 75 Rachael Wilson 12 Barr-Reeve H 1:09.00 1:10.73 3 2
8 # 63 Kaylan Craven 11 North Davies 1:04.55 1:10.79 3 1
9 # 67 Gracie Hartley 9 Vincennes Li 1:10.66 1:11.82 2
10 # 2 Madalyn Delph 9 Linton Stock 1:08.00 1:11.84 3
11 # 73 Alyssa Pike 9 Sullivan Hig 1:11.00 1:13.45 2
12 # 60 Mylee Campbell 11 White River 1:25.00 1:16.76 1
13 # 61 Emma Coney 10 North Davies 1:11.25 1:18.19 2
14 # 58 Emma Wampler 9 North Knox H 1:19.64 2
15 # 219 Jayda Hovland 10 Vincennes Li 1:22.35 2
16 # 65 Alexis Fulk 10 North Centra 1:23.00 1:22.62 1
-- # 62 Emaley Corbin 9 North Centra 1:16.00 DNS 1
-- # 64 Shaunessy Dunkerl 9 North Knox H 1:11.04 DNS 2
-- # 74 Hannah Saucerman 9 North Knox H 1:15.46 SCR
-- # 72 Sammie Oliver 11 White River 1:18.00 SCR
-- # 59 Terreze Brown 11 Vincennes Li 1:13.51 SCR
Event 13 Boys 400 Meter Dash
===================================================================================
Record: * 48.49 2003 Doug Dayhoff, White River Valley
Comp# Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 # 79 Jacob Davis 11 Washington H 54.67 54.47 3 10
2 # 89 James Mccutchen 12 South Knox H 53.97 54.97 3 8
3 # 36 Jeff Oliver 9 White River 56.34 55.21 3 6
4 # 199 Isaac Green 9 Washington H 55.83 1 5
5 # 83 Shawn Gibson 12 White River 55.32 56.25 3 4
6 # 77 Andrew Black 12 South Knox H 56.10 57.29 3 3
7 # 81 Elize Durosier 9 Vincennes Li 58.89 57.80 2 2
8 # 84 Trey Goodman 10 Linton Stock 56.50 58.22 3 1
9 # 200 Brady Kent 10 Sullivan Hig 58.58 3
10 # 92 Todd Wolfe 9 North Knox H 58.69 1
11 # 33 Luke Lengacher 11 Barr-Reeve H 59.02 1:00.05 2
12 # 76 Jabin Baltzell 9 Vincennes Li 58.71 1:00.49 2
13 # 91 Drew Smith 9 Linton Stock 57.80 1:00.50 2
14 # 82 Hunter Fine 9 North Davies 1:02.50 1:03.60 2
1:03.60 (1:03.60)
15 # 186 Ian Kixmiller 9 North Knox H 1:04.55 2
16 # 78 Michael Cameron-S 9 North Centra 1:13.00 1:05.34 1
17 # 90 Logan Moffatt 9 North Davies 1:05.66 1:08.81 2
-- # 47 Caden Mccrary 10 Sullivan Hig 52.95 DNS 3
-- # 86 Reece Hammelman 10 North Knox H 56.65 SCR
-- # 85 Roberto Gutierrez 10 Washington H SCR
-- # 88 Tim Lueking 9 Sullivan Hig 54.50 SCR
-- # 87 Brandon Lee 9 North Centra 1:06.00 SCR
Event 16 Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================================
Record: * 47.27 2006 Lindsey Stevens, Eastern Greene
Comp# Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 # 172 Shelby Hall 11 Sullivan Hig 47.98 50.14 2 10
2 # 180 Lilly Vandermel 12 North Davies 51.54 52.53 2 8
3 # 171 Mary Franklin 11 Vincennes Li 54.83 53.43 2 6
4 # 169 Emma Baker 12 North Centra 53.32 54.08 2 5
5 # 177 Hailey Raber 9 Barr-Reeve H 54.20 54.25 2 4
6 # 175 Emily Miller 12 Vincennes Li 57.51 57.10 2 3
7 # 178 Haley Rose 10 Linton Stock 58.00 57.30 1 2
8 # 170 Andrea Burkhart 10 South Knox H 57.98 57.88 1 1
9 # 174 Jailea Lundy 11 White River 59.00 57.99 1
10 # 193 Sydnie Smith 12 North Knox H 56.42 58.27 2
11 # 55 Cierra Lindsey 12 North Knox H 1:02.51 2
-- # 173 Amelia Huffman 10 Linton Stock 1:03.00 SCR
-- # 11 Graycie Poe 9 North Knox H 55.12 SCR
-- # 176 Carmen Muchusen 12 White River 1:07.00 SCR
Event 15 Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================================
Record: * 39.92 2013 Grant Stamm, Linton
Comp# Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 # 22 Steven Burkhart 12 South Knox H 39.60 40.87 3 10
2 # 188 Luke Lannan 11 Linton Stock 42.60 42.47 3 8
3 # 187 Ted Lamson 11 North Davies 44.53 45.62 3 6
4 # 108 Conner Blair 9 Washington H 46.16 1 5
5 # 189 Jackson Lynn 9 Linton Stock 45.66 46.89 3 4
6 # 194 Garrett Elkins 12 North Knox H 48.25 2 3
7 # 40 Layton Terry 10 Washington H 46.95 49.02 3 2
8 # 182 Bailey Clark 10 South Knox H 49.03 2 1
9 # 181 Timothey Alejandr 12 White River 50.37 49.58 3
10 # 152 Trevor Robbins 11 Vincennes Li 49.59 50.49 3
11 # 26 Lane Charleton 12 White River 51.68 51.11 2
12 # 185 Brooks Helms 9 North Davies 52.31 1
13 # 184 Tristan Drake 10 Sullivan Hig 51.02 53.52 2
14 # 196 Ethan Stiles 9 North Knox H 55.34 1
15 # 183 Blake Donaldson 12 North Centra 54.82 55.78 2
-- # 291 Zac Lyttle Sullivan Hig DNS 2
-- # 192 Darren Suits 10 North Centra 48.46 DNS 3
-- # 195 Will Staggs 10 South Knox H SCR
Event 18 Girls 800 Meter Run
================================================================================
Record: * 2:23.31 2013 Aleksey Green, Shakamak
Comp# Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 # 94 Mykayla Couchenou 11 South Knox H 2:41.37 2:31.15 10
2 # 102 Makenna Pruett 9 Barr-Reeve H 2:38.00 2:33.87 8
3 # 93 Abby Ballengee 9 Barr-Reeve H 2:39.00 2:38.32 6
4 # 99 Adie Graves 12 White River 2:45.00 2:45.09 5
5 # 96 Christiane Davis 11 White River 2:55.00 2:50.11 4
6 # 107 Crislyn Woods 12 Linton Stock 2:56.00 2:54.10 3
7 # 98 Megan Garnder 12 Vincennes Li 2:59.08 2:54.39 2
8 # 106 Andi Williams 12 South Knox H 2:57.40 2:58.13 1
9 # 105 Amber Stokes 12 North Knox H 3:08.00 3:00.17
10 # 97 Maddy Deckard 9 Sullivan Hig 2:45.00 3:00.83
11 # 101 Morgan Myers 10 North Davies 2:55.04 3:01.25
12 # 103 Sierra Rasico 10 Vincennes Li 3:18.21 3:08.81
13 # 95 Sarah Cox 10 Linton Stock 2:58.00 3:11.24
14 # 211 Jamie Bartucsh 9 Sullivan Hig 3:21.58
15 # 100 Ashlynn Ivers 10 North Knox H 3:43.00 3:49.38
-- # 104 Maura Secrest 11 Sullivan Hig 3:13.00 SCR
Event 17 Boys 800 Meter Run
================================================================================
Record: * 1:55.98 2010 Drew Gambill, Shakamak
Comp# Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 # 124 Carter Shaw 12 North Knox H 2:02.86 2:07.12 10
2 # 111 Tanner Denham 11 White River 2:17.00 2:07.79 8
3 # 113 Trenton Faulkner 11 South Knox H 2:08.04 2:07.88 6
4 # 115 Garrett Gray 11 Washington H 2:10.08 2:11.63 5
5 # 125 Riley Smith 11 Sullivan Hig 2:07.07 2:15.64 4
6 # 208 Elias Bacerra 12 Washington H 2:16.61 3
7 # 110 Eli Crites 9 White River 2:21.00 2:19.88 2
8 # 119 Mitchell Kavanaug 11 Barr-Reeve H 2:28.04 2:22.22 1
9 # 123 David Reel 10 South Knox H 2:24.10 2:23.11
10 # 109 Kaden Boyd 11 Barr-Reeve H 2:29.63 2:24.91
11 # 117 Nate Harris 9 Vincennes Li 2:20.00 2:26.71
12 # 295 Samuel Feaster Linton Stock 2:28.15
13 # 126 Jordan Stahl 11 Linton Stock 2:30.00 2:31.90
14 # 127 Lincoln Walls 9 North Davies 2:25.00 2:34.25
15 # 112 Gavyn Dukes 9 North Centra 2:30.00 2:41.01
16 # 217 Rowdy Pierson 9 North Centra 2:57.28
-- # 122 Caden Miller 9 North Knox H DNS
-- # 114 DeAndre Flowers 10 Vincennes Li 2:17.55 DNS
-- # 128 Ethan Williams 11 North Davies 2:32.00 DNS
-- # 120 Will King 10 Sullivan Hig 2:19.43 DNS
-- # 116 Lincoln Hale 10 Linton Stock 2:20.00 SCR
-- # 108 Conner Blair 9 Washington H 2:15.00 SCR
-- # 118 Dalton Jordan 12 North Centra 2:26.72 SCR
Event 20 Girls 3200 Meter Run
================================================================================
Record: * 11:57.32 2013 Savannah Turner, Shakamak
Comp# Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 # 138 Katie Wagler 10 Barr-Reeve H 12:51.43 12:54.32 10
2 # 158 Delaynie Grove 12 Barr-Reeve H 12:59.36 13:08.71 8
3 # 96 Christiane Davis 11 White River 14:51.00 13:28.46 6
4 # 130 Gretchen Carie 10 South Knox H 14:22.20 13:34.92 5
5 # 160 Brittany Page 10 North Knox H 14:03.00 13:40.90 4
6 # 107 Crislyn Woods 12 Linton Stock 14:15.00 13:45.05 3
7 # 137 Patricia Soliday 9 White River 14:55.00 14:37.68 2
8 # 134 Alaina Lowery 10 Vincennes Li 14:50.70 14:55.04 1
9 # 133 Josie Gettinger 9 Sullivan Hig 15:00.00 15:08.38
-- # 97 Maddy Deckard 9 Sullivan Hig 15:05.00 DNS
-- # 129 Alexus Arvin 10 Vincennes Li 14:41.21 DNS
-- # 136 Emily Remsburg 12 North Davies 14:14.25 DNS
-- # 159 Makenna O'Bryan 9 Linton Stock 17:00.00 SCR
-- # 161 Jillian Reeves 11 South Knox H 14:59.90 SCR
Event 19 Boys 3200 Meter Run
================================================================================
Record: * 9:53.70 2008 Anthony Witt, Shakamak
Comp# Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 # 156 Oliver Smith 10 South Knox H 10:51.66 10:23.95 10
2 # 166 Bryce Murphy 11 Barr-Reeve H 10:41.73 10:48.90 8
3 # 151 Joe Records 11 White River 11:15.00 10:51.43 6
4 # 144 Jonathon Hayden 10 Linton Stock 11:15.00 10:54.85 5
5 # 150 Parker Mullins 11 Vincennes Li 11:09.10 10:59.00 4
6 # 139 Preston Anthony 9 Sullivan Hig 11:10.00 11:15.51 3
7 # 154 Jacob Siewers 9 South Knox H 11:35.71 11:23.66 2
8 # 157 Zack Weir 10 North Centra 12:02.99 11:25.33 1
9 # 85 Roberto Gutierrez 10 Washington H 11:33.65
10 # 162 Keenan Clegg 9 Vincennes Li 11:37.00 11:39.08
11 # 167 Elias Wilson 10 Washington H 12:25.19
12 # 164 Grant Harrison 11 Barr-Reeve H 13:07.52 12:36.62
13 # 142 Austin Gordon 12 Linton Stock 11:20.00 12:55.55
14 # 149 Tyler Moore 12 White River 15:26.00 15:04.52
-- # 146 Riburn Lehman 12 North Knox H 14:20.35 DNS
-- # 141 Blaine Gilstrap 11 White River 11:26.15 SCR
-- # 163 Colin Englehart 10 Washington H 12:55.05 SCR
-- # 165 Dosson Lamb 10 Sullivan Hig 11:00.00 SCR
Event 22 Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
Record: * 4:26.30 2009 Shakamak, Shakamak
School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 South Knox High School 'A' 4:52.00 4:33.12 10
1) #131 Macie Couchenour 9 2) #94 Mykayla Couchenour 11
3) #68 Jasmine Jones 12 4) #15 Talia Small 9
2 Sullivan High School 'A' 4:30.00 4:35.35 8
1) #66 Abbie Hall 12 2) #207 Madi Followell 11
3) #172 Shelby Hall 11 4) #9 Whitnee Newby 12
3 Barr-Reeve High School 'A' 4:27.22 4:38.49 6
4 White River Valley High School 'A' 5:00.00 4:50.16 5
1) #20 Baylee Wilson 11 2) #60 Mylee Campbell 11
3) #99 Adie Graves 12 4) #70 Jailyn Lundy 10
5 Vincennes Lincoln High School 'A' 5:02.62 4:58.39 4
6 North Daviess High School 'A' 4:50.50 4:58.87 3
1) #180 Lilly Vandermel 12 2) #63 Kaylan Craven 11
3) #101 Morgan Myers 10 4) #61 Emma Coney 10
7 North Knox High School 'A' 4:39.00 5:00.47 2
1) #193 Sydnie Smith 12 2) #64 Shaunessy Dunkerly 9
3) #58 Emma Wampler 9 4) #6 Kamryn Jones 11
-- Linton Stockton High School 'A' 4:57.00 DNS
vent 21 Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
Record: * 3:34.48 2001 , White River Valley
Figley, English, Dayhoff, Campbell
School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 South Knox High School 'A' 3:46.20 3:38.46 10
2 Washington High School 'A' 3:50.00 3:42.07 8
1) #197 Ivenson Dumervil 10 2) #115 Garrett Gray 11
3) #79 Jacob Davis 11 4) #208 Elias Bacerra 12
3 White River Valley High School 'A' 3:51.00 3:48.16 6
1) #83 Shawn Gibson 12 2) #110 Eli Crites 9
3) #36 Jeff Oliver 9 4) #111 Tanner Denham 11
4 Linton Stockton High School 'A' 3:59.00 3:51.87 5
5 Vincennes Lincoln High School 'A' 3:58.00 3:57.69 4
6 North Knox High School 'A' 3:49.00 4:06.02 3
1) #194 Garrett Elkins 12 2) #209 Hoaltman Doades 9
3) #92 Todd Wolfe 9 4) #35 Troy Noland 11
7 North Daviess High School 'A' 3:49.54 4:11.31 2
1) #21 Kollin Andrews 9 2) #82 Hunter Fine 9
3) #24 Aiden Cain 9 4) #127 Lincoln Walls 9
-- Sullivan High School 'A' 3:45.00 DNS
1) #200 Brady Kent 10 2) #88 Tim Lueking 9
3) #47 Caden Mccrary 10 4) #125 Riley Smith 11