RaceTab 3 by MileSplit Registered to: www.a2racemanagement.com, A2 Race Management
Jackson Invitational - 9/21/2013 7:37:51 PM
Ella Sharp Park, Jackson, MI
Varsity Boys D2 5000 Meter Run
======================================================================
Name Yr Team Time Pts
----------------------------------------------------------------------
1 Ben Hill 11 Royal Oak 16:08.3 1
2 Calum Ahmed 12 Royal Oak 16:09.9 2
3 Trevor Holowaty 12 St. Clair 16:13.8 3
4 Justin Starr 12 Otsego 16:17.5 4
5 David Trimas 11 Chelsea 16:19.2 5
6 Tyler Starr 12 Otsego 16:22.7 6
7 Cody Smith 12 St. Clair 16:24.5 7
8 Adam Gizowski 12 St. Clair 16:25.6 8
9 Jacob Stubbs 12 Chelsea 16:40.4 9
10 Matthew Levitt 10 East Grand Rapids 16:41.3 10
11 Grant Brown 12 Sturgis 16:44.8 11
12 Shawn Bell 10 Sturgis 16:46.2 12
13 Buddy Brosky 10 St. Clair 16:49.2 13
14 Karl Berkemeier 12 Lumen Christi 16:52.8 14
15 Alexander Krantz 12 Williamston 16:53.1 15
16 Jacob Starr 10 Otsego 16:55.2 16
17 Jake Spencer 11 Eaton Rapids 16:59.2 17
18 Joe Vermilye 11 Chelsea 16:59.9 18
19 Paul Schneider 12 St. Clair 17:01.9 19
20 Zak Longo 12 East Grand Rapids 17:07.9 20
21 Ryan Parslow 12 St. Clair 17:12.1 21
22 Ludvig Killingberg 12 Otsego 17:13.1 22
23 Terry Stahl 11 Sturgis 17:14.5 23
24 Patrick Soltis 12 Lumen Christi 17:15.8 24
25 Ben Shaw 12 Tecumseh 17:18.5 25
26 Trever Sprowls 11 Sturgis 17:19.5 26
27 Ryan Gibson 11 Lumen Christi 17:25.4 27
28 Russell Ladd 12 Birm Seaholm-B 17:25.8 --
29 Liam Little 10 Birm Seaholm-B 17:28.4 --
30 Alan Griffith 12 Eaton Rapids 17:28.8 28
31 Chris Newburn 12 BC Harper Creek 17:30.6 29
32 Logan Mays 9 BC Harper Creek 17:32.0 30
33 Justin Davenport 12 Royal Oak 17:32.9 31
34 Stephen Hoffman 11 East Grand Rapids 17:35.1 32
35 Miles Garn 11 Charlotte 17:37.2 33
36 Easton Schultz 10 East Grand Rapids 17:38.5 34
37 Walker Child 10 St. Clair 17:39.0 35
38 Spencer Leist 11 Coldwater 17:40.4 36
39 Tyler Burkhardt 11 Fowlerville 17:40.7 37
40 Ben Koch 12 Chelsea 17:41.0 38
41 Garrett Smith 10 Williamston 17:42.7 39
42 Adam Rifenburgh 11 BC Pennfield 17:43.5 --
43 Nadji Butris 10 Lumen Christi 17:44.1 40
44 John Finch 11 Otsego 17:46.4 41
45 Jack Abernethy 12 Chelsea 17:47.2 42
46 Brody Benward 10 Eaton Rapids 17:47.8 43
47 Alex Clark 12 East Grand Rapids 17:48.7 44
48 Adam Clemens 10 Coldwater 17:54.2 45
49 Fernando Vicente 12 East Grand Rapids 17:55.1 46
50 Brandon Watson 11 Otsego 17:56.7 47
51 Sean Archey 10 Eaton Rapids 17:57.6 48
52 Alex Hoop 11 Lumen Christi 17:58.6 49
53 Gregory Lingle 10 Bedford Boy-B 17:59.7 --
54 Stevie Drake 11 East Grand Rapids 18:00.4 50
55 Josh Evers 10 Coldwater 18:00.9 51
56 Miles Fischer 11 Chelsea 18:01.9 52
57 Jack Walton 12 Birm Seaholm-B 18:05.4 --
58 Drake Vandenberg 12 Tecumseh 18:06.0 53
59 David Polzin 11 Sturgis 18:07.2 54
60 Hunter Steed 12 Birm Seaholm-B 18:07.9 --
61 Zack Murphy 9 Coldwater 18:11.9 55
62 Grant Robitaille 10 Williamston 18:15.2 56
63 Michael Uglietta 9 East Grand Rapids-B 18:19.3 57
64 Brenden McClanahan 10 Bedford Boy-B 18:20.4 --
65 Elliot Kadrofske 10 Okemos-B 18:22.9 --
66 Nick MacGeorge 10 East Grand Rapids-B 18:23.6 58
67 Nick Shorey 11 East Grand Rapids-B 18:24.6 59
68 Ethan Twardy 11 Sault Area 18:25.2 60
69 Jarred Waite 11 Tecumseh 18:26.3 61
70 Jake Roodsvoet 11 Eaton Rapids 18:27.5 62
71 Milo Taylor 11 Royal Oak 18:27.8 63
72 Josh Norton 12 Coldwater 18:28.3 64
73 Michael Trease 11 Birm Seaholm-B 18:28.9 --
74 Daniel Burke 12 East Grand Rapids-B 18:29.3 65
75 Kristopher Cavender 11 Lumen Christi 18:29.6 66
76 Shea McKenzie 12 Eaton Rapids 18:30.9 67
77 Sam Manguse 9 East Grand Rapids-B 18:31.9 68
78 Cam Brylowski 10 Otsego 18:32.6 69
79 John Nocella 12 Bedford Boy-B 18:34.5 --
80 Ethan Aerts 10 Coldwater 18:40.8 70
81 Collin Spagnuolo 12 Eaton Rapids 18:42.9 71
82 Charles VanSumeren 11 Okemos-B 18:44.8 --
83 Andrew Farlow 9 Sault Area 18:45.6 72
84 Jeff Case 10 Tecumseh 18:47.1 73
85 Jacob Dean 9 TC West-B 18:48.5 --
86 Ben Woodruff 12 Jackson Northwest 18:50.7 74
87 Zach Huber 11 Bedford Boy-B 18:52.9 --
88 Lee Hewson 11 Royal Oak 18:54.9 75
89 Nicholas Franks 11 Sturgis 18:56.1 76
90 MASON SCHUT 12 East Grand Rapids-B 18:58.8 77
91 Eric Wales 11 Charlotte 18:59.3 78
92 Isaac Corbiere 10 Sault Area 18:59.6 79
93 Peter Harris 10 Royal Oak 19:00.9 80
94 David Seago 9 Birm Seaholm-B 19:01.2 --
95 Brad Thomas 11 BC Harper Creek 19:03.7 81
96 Shane Dunn 11 Coldwater 19:04.1 82
97 Ben Cady 11 Okemos-B 19:05.1 --
98 Paul Richter 12 Royal Oak 19:06.3 83
99 Anthony Anastasi 9 Sault Area 19:08.6 84
100 Rey McClug 9 Jackson Northwest 19:10.5 85
101 Hadley Gaines 12 East Grand Rapids-B 19:11.3 86
102 Andrew Waite 11 Tecumseh 19:14.1 87
103 Tony Bomia 10 Bedford Boy-B 19:16.8 --
104 Erik Finley 10 Sault Area 19:17.9 88
105 Zach Crewes 11 TC West-B 19:19.3 --
106 Canyon Raburn 12 Lumen Christi 19:21.8 89
107 Nathan McCardel 12 Okemos-B 19:22.4 --
108 Steve Salgat 11 TC West-B 19:22.8 --
109 Justin Holmer 11 Charlotte 19:24.3 90
110 Danny Baker 10 Okemos-B 19:28.2 --
111 Luke Vandenberg 10 Tecumseh 19:31.5 91
112 John Kraine 9 Bedford Boy-B 19:32.1 --
113 Jack Lacasse 9 Tecumseh 19:32.9 92
114 Spencer Miller 11 Birm Seaholm-B 19:33.4 --
115 John Bowen 10 Williamston 19:38.9 93
116 Alex Gwinn 10 Jackson Northwest 19:47.2 94
117 Devon Walsh 10 Jackson Northwest 19:51.1 95
118 David Hicks 10 BC Harper Creek 19:51.5 96
119 Chandler Scott 12 BC Harper Creek 19:52.0 97
120 Noah Goff 11 Williamston 20:06.3 98
121 Ethan Thuma 11 Charlotte 20:08.9 99
122 Blake McDougal 12 Okemos-B 20:09.2 --
123 Vincent Morse 12 BC Harper Creek 20:16.9 100
124 Daniel Steele 10 Sturgis 20:17.7 101
125 Nick Boston 9 Charlotte 20:23.2 102
126 Aaron Kinsella 9 Sault Area 20:23.6 103
127 Joey Dodge 9 Jackson Northwest 20:24.4 104
128 Jake Hendricks 10 TC West-B 20:26.7 --
129 Brenden Smith 10 Bedford Boy-B 20:27.6 --
130 Jean-Luc Lachance 9 BC Pennfield 20:33.9 --
131 Rohith Pentaparthy 12 Okemos-B 20:38.5 --
132 Gage Biehl 11 TC West-B 20:41.9 --
133 Alex Garvin 12 TC West-B 20:50.4 --
134 Cody Schneider 9 Williamston 20:51.4 105
135 Lucas Powell 12 Charlotte 21:11.2 106
136 Brandon Kane 9 Charlotte 21:11.9 107
137 Tyler Hall 12 Jackson Northwest 21:14.2 108
138 Kolby Paterson -4 Jackson Northwest 21:39.8 109
139 Jacob Hubert 12 Fowlerville 22:21.8 110
140 Jacob Dix 12 Fowlerville 22:23.4 111
141 Wesley Broadbent 10 Fowlerville 22:33.1 112
142 Nick Keller 12 Fowlerville 22:56.6 113
143 Mitchell Newstead 12 Fowlerville 23:48.0 114
144 Ryan Leitzau 12 Fowlerville 25:00.3 115
145 Quinten Bortz 9 BC Pennfield 28:39.7 --
Varsity Boys D2 5000 Meter Run Team Scores
======================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
======================================================================
1 St. Clair 50 3 7 8 13 19 21 35
3 Trevor Holowaty 16:13.80
7 Cody Smith 16:24.50
8 Adam Gizowski 16:25.60
13 Buddy Brosky 16:49.20
19 Paul Schneider 17:01.90
21 Ryan Parslow 17:12.10*
35 Walker Child 17:39.00*
Total Time: 1:22:55 Average: 16:35.00 1-5 Split: 49
2 Otsego 89 4 6 16 22 41 47 69
4 Justin Starr 16:17.50
6 Tyler Starr 16:22.70
16 Jacob Starr 16:55.20
22 Ludvig Killingberg 17:13.10
41 John Finch 17:46.40
47 Brandon Watson 17:56.70*
69 Cam Brylowski 18:32.60*
Total Time: 1:24:35 Average: 16:54.98 1-5 Split: 1:29
3 Chelsea 112 5 9 18 38 42 52 -
5 David Trimas 16:19.20
9 Jacob Stubbs 16:40.40
18 Joe Vermilye 16:59.90
38 Ben Koch 17:41.00
42 Jack Abernethy 17:47.20
52 Miles Fischer 18:01.90*
Total Time: 1:25:28 Average: 17:05.54 1-5 Split: 1:28
4 Sturgis 126 11 12 23 26 54 76 101
11 Grant Brown 16:44.80
12 Shawn Bell 16:46.20
23 Terry Stahl 17:14.50
26 Trever Sprowls 17:19.50
54 David Polzin 18:07.20
76 Nicholas Franks 18:56.10*
101 Daniel Steele 20:17.70*
Total Time: 1:26:13 Average: 17:14.44 1-5 Split: 1:23
5 East Grand Rapids 140 10 20 32 34 44 46 50
10 Matthew Levitt 16:41.30
20 Zak Longo 17:07.90
32 Stephen Hoffman 17:35.10
34 Easton Schultz 17:38.50
44 Alex Clark 17:48.70
46 Fernando Vicente 17:55.10*
50 Stevie Drake 18:00.40*
Total Time: 1:26:52 Average: 17:22.30 1-5 Split: 1:08
6 Lumen Christi 154 14 24 27 40 49 66 89
14 Karl Berkemeier 16:52.80
24 Patrick Soltis 17:15.80
27 Ryan Gibson 17:25.40
40 Nadji Butris 17:44.10
49 Alex Hoop 17:58.60
66 Kristopher Cavender 18:29.60*
89 Canyon Raburn 19:21.80*
Total Time: 1:27:17 Average: 17:27.34 1-5 Split: 1:06
7 Royal Oak 172 1 2 31 63 75 80 83
1 Ben Hill 16:08.30
2 Calum Ahmed 16:09.90
31 Justin Davenport 17:32.90
63 Milo Taylor 18:27.80
75 Lee Hewson 18:54.90
80 Peter Harris 19:00.90*
83 Paul Richter 19:06.30*
Total Time: 1:27:14 Average: 17:26.76 1-5 Split: 2:47
8 Eaton Rapids 198 17 28 43 48 62 67 71
17 Jake Spencer 16:59.20
28 Alan Griffith 17:28.80
43 Brody Benward 17:47.80
48 Sean Archey 17:57.60
62 Jake Roodsvoet 18:27.50
67 Shea McKenzie 18:30.90*
71 Collin Spagnuolo 18:42.90*
Total Time: 1:28:41 Average: 17:44.18 1-5 Split: 1:29
9 Coldwater 251 36 45 51 55 64 70 82
36 Spencer Leist 17:40.40
45 Adam Clemens 17:54.20
51 Josh Evers 18:00.90
55 Zack Murphy 18:11.90
64 Josh Norton 18:28.30
70 Ethan Aerts 18:40.80*
82 Shane Dunn 19:04.10*
Total Time: 1:30:16 Average: 18:03.14 1-5 Split: 48
10 Tecumseh 299 25 53 61 73 87 91 92
25 Ben Shaw 17:18.50
53 Drake Vandenberg 18:06.00
61 Jarred Waite 18:26.30
73 Jeff Case 18:47.10
87 Andrew Waite 19:14.10
91 Luke Vandenberg 19:31.50*
92 Jack Lacasse 19:32.90*
Total Time: 1:31:52 Average: 18:22.40 1-5 Split: 1:56
11 Williamston 301 15 39 56 93 98 105 -
15 Alexander Krantz 16:53.10
39 Garrett Smith 17:42.70
56 Grant Robitaille 18:15.20
93 John Bowen 19:38.90
98 Noah Goff 20:06.30
105 Cody Schneider 20:51.40*
Total Time: 1:32:37 Average: 18:31.24 1-5 Split: 3:14
12 East Grand Rapids-B 307 57 58 59 65 68 77 86
57 Michael Uglietta 18:19.30
58 Nick MacGeorge 18:23.60
59 Nick Shorey 18:24.60
65 Daniel Burke 18:29.30
68 Sam Manguse 18:31.90
77 MASON SCHUT 18:58.80*
86 Hadley Gaines 19:11.30*
Total Time: 1:32:09 Average: 18:25.74 1-5 Split: 13
13 BC Harper Creek 333 29 30 81 96 97 100 -
29 Chris Newburn 17:30.60
30 Logan Mays 17:32.00
81 Brad Thomas 19:03.70
96 David Hicks 19:51.50
97 Chandler Scott 19:52.00
100 Vincent Morse 20:16.90*
Total Time: 1:33:50 Average: 18:45.96 1-5 Split: 2:22
14 Sault Area 383 60 72 79 84 88 103 -
60 Ethan Twardy 18:25.20
72 Andrew Farlow 18:45.60
79 Isaac Corbiere 18:59.60
84 Anthony Anastasi 19:08.60
88 Erik Finley 19:17.90
103 Aaron Kinsella 20:23.60*
Total Time: 1:34:37 Average: 18:55.38 1-5 Split: 53
15 Charlotte 402 33 78 90 99 102 106 107
33 Miles Garn 17:37.20
78 Eric Wales 18:59.30
90 Justin Holmer 19:24.30
99 Ethan Thuma 20:08.90
102 Nick Boston 20:23.20
106 Lucas Powell 21:11.20*
107 Brandon Kane 21:11.90*
Total Time: 1:36:33 Average: 19:18.58 1-5 Split: 2:46
16 Jackson Northwest 452 74 85 94 95 104 108 109
74 Ben Woodruff 18:50.70
85 Rey McClug 19:10.50
94 Alex Gwinn 19:47.20
95 Devon Walsh 19:51.10
104 Joey Dodge 20:24.40
108 Tyler Hall 21:14.20*
109 Kolby Paterson 21:39.80*
Total Time: 1:38:04 Average: 19:36.78 1-5 Split: 1:34
17 Fowlerville 483 37 110 111 112 113 114 115
37 Tyler Burkhardt 17:40.70
110 Jacob Hubert 22:21.80
111 Jacob Dix 22:23.40
112 Wesley Broadbent 22:33.10
113 Nick Keller 22:56.60
114 Mitchell Newstead 23:48.00*
115 Ryan Leitzau 25:00.30*
Total Time: 1:47:56 Average: 21:35.12 1-5 Split: 5:16