Complete Results


Licensed to Kokomo High School Boys Track
                                       HY-TEK's Meet Manager 5/23/2013 10:17 PM
                  2013 IHSAA Kokomo Boys Regional - 5/23/2013                  
                              Kokomo High School                               
                                    Results                                    
 
Boys 100 Meter Dash
============================================================================================
    Regional: * 10.67  2009        TroyVier Franklin, South Bend Washington    
       State: ! 10.31  1981        Jerome Harrison, Jeffersonville             
                11.12  STAN
    Name                    Year School                  Seed    Prelims                  H#
============================================================================================
Preliminaries
  1 Millsaps, Davontea        12 Elkhart Memorial       10.92      10.85QSTAN              2 
  2 Grant, Tommy              12 Penn                   10.53      10.87QSTAN              1 
  3 Gates, Larry              12 Elkhart Central        11.02      10.94QSTAN              1 
  4 Vann, Shaq                11 South Bend A           10.97      11.06QSTAN              2 
  5 Oden, Cameron             11 Northwestern           11.25      11.14q                  1 
  6 Jones, Wyatt              12 Warsaw                 11.14      11.15q                  2 
  7 Emerson, Devan            12 Jimtown                11.17      11.16q                  2 
  8 Gee, Prince               10 South Bend A           11.14      11.32q                  1 
  9 Haupert, Riley            11 Eastern (Gre           11.28      11.34                   2 
 10 Witherspoon, Deonne       09 South Bend W           11.00      11.36                   1 
 11 Kilfoil barnes, Keegan    12 Tipton                 11.50      11.53                   1 
 12 McNeeley, Colin           09 Manch                  11.78      11.62                   2 
 12 Thacker, Michael          10 Tippy                  11.68      11.62                   1 
 14 Jones, Jeremy             09 Triton                 11.88      11.68                   2 
 15 Lenoir, Harvey            12 Kokomo                 11.49      11.70                   2 
 16 Wilcox, Tanner            10 NORF                   11.90      11.80                   1 
 
Boys 100 Meter Dash
================================================================================================
    Regional: * 10.67  2009        TroyVier Franklin, South Bend Washington    
       State: ! 10.31  1981        Jerome Harrison, Jeffersonville             
                11.12  STAN
    Name              Year School               Prelims     Finals                        Points
================================================================================================
Finals
  1 Grant, Tommy        12 Penn                   10.87      10.83 STAN              10   
  2 Millsaps, Davontea  12 Elkhart Memorial       10.85      10.88 STAN               8   
  3 Vann, Shaq          11 South Bend A           11.06      10.98 STAN               6   
  4 Gates, Larry        12 Elkhart Central        10.94      11.07 STAN               5   
  5 Oden, Cameron       11 Northwestern           11.14      11.19                    4   
  6 Jones, Wyatt        12 Warsaw                 11.15      11.20                    3   
  7 Emerson, Devan      12 Jimtown                11.16      11.40                    2   
  8 Gee, Prince         10 South Bend A           11.32      11.64                    1   
 
Boys 200 Meter Dash
============================================================================================
    Regional: * 21.31  1990        Brown, Lawrence Central                     
       State: ! 21.10  1982        Jeffrey Patrick, Gary Roosevelt             
                22.25  STAN
    Name                    Year School                  Seed    Prelims                  H#
============================================================================================
Preliminaries
  1 Baumgartner, Brett        12 Fairfield              22.21      22.43Q                  1 
  2 Oden, Cameron             11 Northwestern           22.71      22.95Q                  2 
  3 Vann, Shaq                11 South Bend A           21.91      22.55Q                  1 
  4 Millsaps, Davontea        12 Elkhart Memorial       22.09      22.97Q                  2 
  5 Kolbe, Nathan             12 Warsaw                 23.17      22.78q                  1 
  6 Emerson, Devan            12 Jimtown                22.94      22.95q                  1 
  7 Hartman, Michael          11 PLYM                   23.08      22.99q                  1 
  8 Capers, Thomas            11 South Bend R           22.08      23.10q                  2 
  9 Haupert, Riley            11 Eastern (Gre           22.84      23.45                   2 
 10 Witherspoon, Deonne       09 South Bend W           22.45      23.47                   1 
 11 Sponseller, Nolan         11 Tippy                  23.13      23.72                   2 
 12 Turner, Andrew            10 Eastern (Gre           23.46      23.80                   1 
 13 Braden, Nick              12 Western                23.40      23.92                   1 
 14 Hankerson, John-Michael      South Bend W           22.85      23.95                   2 
 15 Morgan, Tyler             12 NORF                   23.81      24.11                   2 
 16 Fulton, Taylor            10 PLYM                   23.78      24.53                   2 
 
Boys 200 Meter Dash
================================================================================================
    Regional: * 21.31  1990        Brown, Lawrence Central                     
       State: ! 21.10  1982        Jeffrey Patrick, Gary Roosevelt             
                22.25  STAN
    Name              Year School               Prelims     Finals                        Points
================================================================================================
Finals
  1 Vann, Shaq          11 South Bend A           22.55      22.25 STAN              10   
  2 Millsaps, Davontea  12 Elkhart Memorial       22.97      22.49                    8   
  3 Capers, Thomas      11 South Bend R           23.10      22.57                    6   
  4 Oden, Cameron       11 Northwestern           22.95      22.81                    5   
  5 Baumgartner, Brett  12 Fairfield              22.43      22.82                    4   
  6 Emerson, Devan      12 Jimtown                22.95      23.09                    3   
  7 Kolbe, Nathan       12 Warsaw                 22.78      23.79                    2   
 -- Hartman, Michael    11 PLYM                   22.99        DNF                  
 
Boys 400 Meter Dash
===================================================================================================
    Regional: * 47.64  1989        Hayden, Lawrence North                      
       State: ! 46.99  2002        David Neville, Merrillville                 
                49.55  STAN
    Name              Year School                  Seed     Finals                        H# Points
===================================================================================================
  1 Capers, Thomas      11 South Bend R           48.97      49.63                   2  10   
  2 Sowders, Conner     12 Penn                   49.71      50.21                   2   8   
  3 Walton, Kj          11 Maconaquah             50.78      51.00                   2   6   
  4 Hartman, Michael    11 PLYM                   50.87      51.43                   2   5   
  5 Lacher, Sam         10 Bremen                 50.21      51.84                   2   4   
  6 Dorris, Matthew     12 Pioneer                51.02      52.33                   2   3   
  7 Miller, Elliott     12 Elkhart Central        51.05      52.47                   1   2   
  8 Goon, Chad          11 Warsaw                 51.95      52.58                   1   1   
  9 Sponseller, Nolan   11 Tippy                  51.30      52.91                   1 
 10 Furnivall, Gabriel  11 Warsaw                 50.62      52.97                   2 
 11 Gee, Prince         10 South Bend A           50.91      54.03                   2 
 12 Reed, Mason         11 PLYM                   52.79      54.13                   1 
 13 Young, Payton       11 Cass                   52.18      54.38                   1 
 14 Schulte, James      12 Northwestern           51.96      56.86                   1 
 -- Kamp, Brandon       11 Rochester Commun       52.85         NT                   1 
 
Boys 800 Meter Run
================================================================================================
    Regional: * 1:52.89  1988        Alan Vandervort, Kokomo                   
       State: ! 1:49.25  2011        Austin Mudd, Center Grove                 
                1:54.99  STAN
    Name              Year School                  Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Murphy, Robert      12 Warsaw               1:55.27    1:55.46                   10   
  2 Alex, Calisto       11 Logansport           1:58.67    1:58.05                    8   
  3 Annis, Jordan       12 Mishawaka            2:01.57    1:58.40                    6   
  4 Johnson, Hunter     12 Northridge           1:56.93    1:59.36                    5   
  5 Zimmerman, Reid     12 Goshen               1:56.03    2:00.51                    4   
  6 Myers, Kameron      12 Eastern (Gre         2:02.58    2:06.47                    3   
  7 Crump, Alex         12 Glenn                2:04.54    2:06.90                    2   
  8 Krathwohl, Tyler    11 Penn                 2:05.87    2:07.77                    1   
  9 Tracy, Devin        10 NORF                 2:06.73    2:07.82                  
 10 Skwarcan, Nicholas  10 Northwood            1:58.14    2:08.32                  
 11 Baker, Bennie       12 Peru                 2:02.61    2:10.35                  
 12 Smith, Zachary      12 CSTN                 2:05.05    2:11.57                  
 13 Shidler, Nick       11 Rochester Commun     2:09.42    2:16.09                  
 -- Sommers, Joshua     11 Eastern (Gre         2:00.85        DNF                  
 -- Gales, Thomas       11 Penn                 2:02.24        DNF                  
 -- Hibbard, William    11 Culver Acade         1:59.93        DNF                  
 
Boys 1600 Meter Run
================================================================================================
    Regional: * 4:12.90  1980        Jones, Anderson                           
       State: ! 4:03.00  2011        Austin Mudd, Center Grove                 
                4:15.09  STAN
    Name              Year School                  Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Poyner, Jacob       12 Warsaw               4:16.79    4:18.56                   10   
  2 Murphy, Robert      12 Warsaw               4:19.06    4:22.29                    8   
  3 Hartman, Joel       12 Elkhart Christia     4:23.10    4:24.47                    6   
  4 Timmons, Jake       11 South Bend A         4:28.64    4:33.63                    5   
  5 Runyan, Lucas       11 Glenn                4:29.12    4:36.97                    4   
  6 Bragg, Bruce        12 South Bend R         4:24.63    4:38.24                    3   
  7 Duke, Robert        11 Eastern (Gre         4:39.16    4:39.27                    2   
  8 Breedlove, Jeremy   11 Kokomo               4:36.80    4:39.99                    1   
  9 Herbert, Andres     12 South Bend W         4:28.97    4:42.38                  
 10 Bradberry, James    10 Northridge           4:31.64    4:43.22                  
 11 Gonzalez, Nathan    11 Tipton               4:37.59    4:45.09                  
 12 Meyer, Wesley        9 Rochester Commun     4:40.70    4:46.09                  
 13 Bice, Dylan         11 Pioneer              4:37.21    4:48.92                  
 14 Stackhouse, Trento  12 Triton               4:41.45    4:49.69                  
 15 Tracy, Devin        10 NORF                 4:41.33    4:53.32                  
 16 Rose, Austin        12 PLYM                 4:58.38    4:54.61                  
 
Boys 3200 Meter Run
================================================================================================
    Regional: * 9:12.24  1985        Cooper, North Newton                      
       State: ! 8:51.15  2012        Futsum Zienasellassie, Hammond            
                9:15.21  STAN
    Name              Year School                  Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Poyner, Jacob       12 Warsaw               9:33.28    9:26.40                   10   
  2 Grider, Matt        11 Western              9:37.11    9:33.14                    8   
  3 Hartman, Joel       12 Elkhart Christia     9:39.54    9:37.11                    6   
  4 Gudeman, Alex       12 Rochester Commun    10:00.70    9:38.20                    5   
  5 Timmons, Andy       11 South Bend A         9:48.77    9:48.60                    4   
  6 Augustus, Caleb     12 NORF                 9:53.03    9:55.84                    3   
  7 Timmons, Jake       11 South Bend A         9:46.74    9:56.47                    2   
  8 O'Dell, Blake       11 Northridge           9:50.10    9:58.06                    1   
  9 Dominello, Dylan    12 South Bend S         9:59.05   10:02.53                  
 10 Breedlove, Jeremy   11 Kokomo              10:09.71   10:07.68                  
 11 Doll, Adam          11 Wawasee              9:54.15   10:08.70                  
 12 Schaaf, Adam        12 Eastern (Gre        10:13.28   10:18.59                  
 13 Worl, Riley         12 Western             10:10.36   10:36.48                  
 14 Burguete, Leopoldo  12 Culver Acade        10:04.69   10:50.48                  
 -- Holbert, Billy      12 Penn                 9:54.38         NT                  
 
Boys 110 Meter Hurdles
============================================================================================
    Regional: * 14.01  2009        Logan Griffith, South Bend Adams            
       State: ! 13.40  1976        Jerry Hill, Arsenal Technical               
                14.76  STAN
    Name                    Year School                  Seed    Prelims                  H#
============================================================================================
Preliminaries
  1 Cook, Clayton             10 Wawasee                15.08      15.01Q                  2 
  2 Hunt, Jordan              12 South Bend C           14.66      15.18Q                  1 
  3 Cone, Taylor              12 Warsaw                 15.33      15.30Q                  2 
  4 Jones, Jay'shon           12 Taylor                 15.30      15.46Q                  1 
  5 Kitson, Cameron           11 Fairfield              15.13      15.35q                  2 
  6 Cole, Grant               12 Eastern (Gre           15.28      15.72q                  1 
  7 Healey, Austin            10 Northridge             15.83      15.73q                  1 
  8 Grose, Danny              12 South Bend C           15.86      15.83q                  2 
  9 Daniel, Tyrelle           12 Kokomo                 15.61      15.86                   2 
 10 Swanson, Donald           10 South Bend W           16.23      16.54                   1 
 11 Carter, Brodi             11 Manch                  16.38      16.60                   1 
 12 Budzinski, Micah          12 CULV                   15.87      16.64                   2 
 13 Otieno, Brian             10 South Bend A           16.50      16.87                   2 
 14 Mayen, Eduardo            11 PLYM                   17.32      17.83                   1 
 15 Ream, Gunner              11 Manch                  17.40      18.07                   2 
 16 Nix, Jordan               10 Kokomo                 15.61      32.75                   1 
 
Boys 110 Meter Hurdles
================================================================================================
    Regional: * 14.01  2009        Logan Griffith, South Bend Adams            
       State: ! 13.40  1976        Jerry Hill, Arsenal Technical               
                14.76  STAN
    Name              Year School               Prelims     Finals                        Points
================================================================================================
Finals
  1 Hunt, Jordan        12 South Bend C           15.18      14.87                   10   
  2 Cook, Clayton       10 Wawasee                15.01      15.05                    8   
  3 Cone, Taylor        12 Warsaw                 15.30      15.16                    6   
  4 Jones, Jay'shon     12 Taylor                 15.46      15.40                    5   
  5 Kitson, Cameron     11 Fairfield              15.35      15.51                    4   
  6 Grose, Danny        12 South Bend C           15.83      15.62                    3   
  7 Cole, Grant         12 Eastern (Gre           15.72      15.63                    2   
  8 Healey, Austin      10 Northridge             15.73      15.93                    1   
 
Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================================================
    Regional: * 37.64  2007        Carl Buchanon, South Bend Clay              
       State: ! 36.26  2007        Bryce Brown, Evansville Harrison            
                39.10  STAN
    Name              Year School                  Seed     Finals                        H# Points
===================================================================================================
  1 Deal, Tim           11 Penn                   39.40      39.34                   2  10   
  2 Barron, Cristian    12 Goshen                 40.33      40.99                   2   8   
  3 Presnell, Michael   12 Northridge             41.06      41.50                   2   6   
  4 Cone, Taylor        12 Warsaw                 41.18      41.93                   2   5   
  5 Nix, Jordan         10 Kokomo                 40.32      41.94                   2   4   
  6 Weaver, Max         10 Penn                   42.53      42.57                   1   3   
  7 Tshimanga, Daniel   12 South Bend A           42.37      42.79                   1   2   
  8 Olenczuk, Justin    09 Concord                41.15      43.10                   2   1   
  9 Curry, Brandon      12 Northwestern           42.92      43.25                   1 
 10 Bess, Chase         09 Tipton                 43.28      44.05                   1 
 11 Corsbie, Clay       12 PLYM                   45.37      46.41                   1 
 12 Ream, Gunner        11 Manch                  44.95      46.65                   1 
 13 Carter, Brodi       11 Manch                  43.40      48.65                   1 
 -- Cole, Grant         12 Eastern (Gre           40.27         NT                   2 
 -- Mayen, Eduardo      11 PLYM                   45.20         NT                   1 
 -- Hunt, Jordan        12 South Bend C           39.76         NT                   2 
 
Boys 4x100 Meter Relay
===================================================================================================
    Regional: * 42.04  2012        , Penn                                      
                       Weller, Domal, Grant, Deal                        
       State: ! 41.02  1982        , Gary Roosevelt                            
                       D Young, J Patrick, G Moore, A Price              
                42.57  STAN
    School                                         Seed     Finals                        H# Points
===================================================================================================
  1 Elkhart Memorial                              43.57      43.53                   2  10   
     1) Doyle, David 09                 2) Platz, Caleb 12                
     3) Stewart, McNeal 12              4) Millsaps, Davontea 12          
     5) Rhodes, Jaylin 10               6) Leal, Brandon 10               
     7) Sommers, Cameron 10             8) Baker, Darrius 10              
  2 Penn                                          42.12      43.93                   2   8   
     1) Oakley, Zach 11                 2) Beehler, Blake 12              
     3) Higgins, Greg 10                4) Deal, Tim 11                   
     5) Hill, Christian 12              6) Laughman, Austin 09            
     7) Grant, Tommy 12                 8) Sowders, Conner 12             
  3 South Bend Adams                              43.55      44.16                   2   6   
     1) Tshimanga, Daniel 12            2) Gee, Prince 10                 
     3) Otieno, Brian 10                4) Vann, Shaq 11                  
     5) Pierce, Avery 10                6) Tossa, Gilbert 10              
     7) Cavallo, Justin 11              8) Norman, Tre 11                 
  4 South Bend Washington                         43.05      44.37                   2   5   
     1) Mitchell, Jarvis 12             2) Witherspoon, Deonne 09         
     3) Davidson, Landon 12             4) Hankerson, John-Michael        
     5) Brazier, Tony 09                6) Lewis, Stone 11                
  5 Kokomo                                        43.78      44.60                   1   4   
     1) Daniel, Tyrelle 12              2) Florian, David 11              
     3) Nix, Jordan 10                  4) Lenoir, Harvey 12              
     5) Gray, Jeron 09                  6) Benjamin, Christian 12         
     7) Rawlins, Jordan 10              8) Tyler, Rolando 09              
  6 Western                                       44.17      44.74                   1   3   
     1) Glenn, Christian 11             2) Davis, James 12                
     3) Harless, Robert 11              4) Braden, Nick 12                
     5) Cannon, Braedon 11              6) Shahan, Zach 10                
  7 Elkhart Central                               43.67      44.76                   2   2   
     1) Phillips, Joe 10                2) Gates, Larry 12                
     3) Ceniceros, Edwin 11             4) Henderson, Javonte 11          
     5) George, Gavin 11                6) Lee, Angelo 12                 
     7) Bowers, Lincoln 09              8) Taylor, Tre 11                 
  8 Fairfield                                     43.64      44.97                   2   1   
     1) Dewitt, Mitch                   2) Lockwood, Dillon 12            
     3) Baumgartner, Brett 12           4) Kitson, Cameron 11             
     5) Showalter, Kegan 10             6)                                
  9 Northwestern                                  44.30      45.09                   1 
     1) Curry, Brandon 12               2) Fessenden, Keegan 11           
     3) Martin, Tyler 11                4) Oden, Cameron 11               
     5) Moser, Chase 10                 6) Condon, Grant 09               
     7) Perry, Nick 12                  8) Townsend, Curtis 11            
 10 Eastern (Greentown)                           43.69      45.12                   2 
     1) Porter, William 11              2) Turner, Andrew 10              
     3) Byers, Papee 10                 4) Haupert, Riley 11              
     5) Thomas, Trey 09                 6) Thomas, Micah 12               
     7) Mentis, Joshua 12               8)                                
 11 Northfield                                    46.25      46.61                   1 
     1) Vanduyne, Jonathan 12           2) Wilcox, Tanner 10              
     3) Miller, Heath 10                4) Morgan, Tyler 12               
     5) Ridenour, Nicholaus 10          6) Bickel, Josh 10                
     7) Frehse, Mason 10                8)                                
 12 Manchester                                    46.00      47.09                   1 
     1) McNeeley, Colin 09              2) Oaks, Austen 11                
     3) Knight, Eric 09                 4) Casper, Jacob 10               
     5) Messer, Ross 11                 6) Griese, Daniel 10              
     7) Ream, Gunner 11                 8) Sellers, Cole 12               
 13 Culver Academies                              46.45      47.24                   1 
     1) Gonzalez, Raul 11               2) Prescott, Daniel 10            
     3) Burns, Eric 09                  4) Bolarin, Oluwatosin 11         
     5) Phillips, Aramonti 12           6) Fayemi, Alexander 12           
     7) Vigy, Jules 09                  8)                                
 14 Culver Community                              46.35      48.15                   1 
     1) Hansel, Preston 10              2) Burgess, Lodge 11              
     3) Beaver, Bradley 12              4) Budzinski, Micah 12            
     5) Galloway, Keenan 11             6) Simpson, Tyre 11               
 -- Warsaw Community                              42.89         DQ                   2 
     1) Jones, Wyatt 12                 2) Kolbe, Nathan 12               
     3) Furnivall, Gabriel 11           4) McClone, Tristan 11            
     5) Anderson, Taylor 12             6) Armey, Ross 09                 
     7) Goon, Chad 11                   8) Stapleton, Storm 11            
 -- South Bend Clay                               44.02         DQ                   1 
     1) Taborn, Anthony 10              2) Hunt, Jordan 12                
     3) Hall, Davendrick 09             4) Grose, Danny 12                
     5) Taborn, Andrew 09               6) Thomas, Wesley 12              
 
Boys 4x400 Meter Relay
===================================================================================================
    Regional: * 3:18.76  1990        , Gary West                               
       State: ! 3:13.66  1980        , Gary West Side                          
                         K Carter, C Peterson, W Monogan, S Burnett        
                3:21.11  STAN
    School                                         Seed     Finals                        H# Points
===================================================================================================
  1 Elkhart Memorial                            3:25.89    3:24.43                   2  10   
     1) Stewart, McNeal 12              2) Kramer, Blake 11               
     3) Peek, Jared 11                  4) Millsaps, Davontea 12          
     5) Pulliam, Jermaine 10            6) Rhodes, Jaylin 10              
     7) Justice, Trevor 10              8) Tefft, Andrew 11               
  2 Penn                                        3:21.57    3:24.56                   2   8   
     1) Oakley, Zach 11                 2) Gales, Thomas 11               
     3) Sowders, Conner 12              4) Deal, Tim 11                   
     5) Hill, Christian 12              6) Higgins, Greg 10               
     7) Grant, Tommy 12                 8) Wittendorf, Christian 11       
  3 Warsaw Community                            3:20.85    3:25.37                   2   6   
     1) Jones, Wyatt 12                 2) Furnivall, Gabriel 11          
     3) Kolbe, Nathan 12                4) Goon, Ryan 11                  
     5) Compton, Michael 10             6) Goon, Chad 11                  
     7) Murphy, Robert 12               8) Poyner, Jacob 12               
  4 Mishawaka                                   3:25.77    3:29.58                   2   5   
     1) Thomas, Cameron 11              2) Maxfield, Preston 12           
     3) Multari, Angelo 11              4) Hensley, Aaron 11              
     5) Bradley, Troy 11                6) Lambert, Robert 11             
     7) Thomas, Daishawn 10             8) Annis, Jordan 12               
  5 Bremen                                      3:25.04    3:30.05                   2   4   
     1) Lacher, Sam 10                  2) Zellmer, Reid 12               
     3) Zellmer, Ryan 11                4) Heckaman, Kevin 10             
     5) Wilson, Evan 10                 6) Spencer, Joshua 11             
     7) Walter, Caleb 10                8)                                
  6 Maconaquah                                  3:28.87    3:33.49                   1   3   
     1) Hicks, Cody 10                  2) Wilson, Dj 12                  
     3) Shinn, Mike 12                  4) Walton, Kj 11                  
     5) Childers, Daltyn 10             6) Wilkison, James 09             
     7) Handy, Nick 11                  8)                                
  7 Fairfield                                   3:26.95    3:33.64                   2   2   
     1) Mast, AJ 11                     2) Showalter, Kegan 10            
     3) Mast, Alex 12                   4) Baumgartner, Brett 12          
     5) Miller, Nolan 10                6)                                
  8 Kokomo                                      3:32.34    3:34.77                   1   1   
     1) Solomon, Troy 12                2) Benjamin, Christian 12         
     3) Rawlins, Jordan 10              4) Coulter, Waylon 12             
     5) Pearce, Colton 09               6) Tyler, Rolando 09              
  9 Goshen                                      3:27.60    3:35.11                   2 
     1) Pillow, Andrew 10               2) Isaula, David 12               
     3) Kauffman, Mykal 11              4) Barron, Cristian 12            
     5) Kaufman, Luke 12                6) Kline, Cameron 09              
     7) Zimmerman, Reid 12              8)                                
 10 Plymouth                                    3:32.38    3:36.52                   1 
     1) Reed, Mason 11                  2) Fulton, Taylor 10              
     3) Barron, Jack 09                 4) Hartman, Michael 11            
     5) Hooten, Terrance 09             6)                                
 11 Pioneer                                     3:31.93    3:36.54                   1 
     1) Hanna, Tyler 11                 2) Bice, Dylan 11                 
     3) Smith, JP 11                    4) Dorris, Matthew 12             
     5) Mersch, Justin 10               6) Spencer, Jared 09              
 12 Culver Community                            3:33.02    3:39.49                   1 
     1) Beaver, Bradley 12              2) Hansel, Preston 10             
     3) Hurford, Matt 12                4) Budzinski, Micah 12            
     5) Becker, Aaron 09                6) Burgess, Lodge 11              
 13 Logansport                                  3:32.66    3:40.34                   1 
     1) Boldt, Moritz 11                2) Berkshire, Braxton 12          
     3) Ellington, Zach 10              4) Alex, Calisto 11               
     5) Caroway, T.J. 09                6) Contreras, Jose 12             
     7) Eastburn, Isaac 11              8) Bedilion, Christian 09         
 14 Northfield                                  3:38.52    3:42.08                   1 
     1) Kroh, Marcus 11                 2) Vanduyne, Jonathan 12          
     3) Frye, Seth 12                   4) Morgan, Tyler 12               
     5) Miller, Heath 10                6) Andrews, Austin 10             
     7) Shear, Noah 09                  8) Burcroff, Joe 10               
 15 Rochester Community                         3:39.12    3:52.48                   1 
     1) McLochlin, Connor 9             2) Nuest, Nick 12                 
     3) Bet-Nimrod, Ramsen 12           4) Kamp, Brandon 11               
     5) Gudeman, Alex 12                6) Meyer, Wesley 9                
     7) Ferrell, Jeff 12                8)                                
 
Boys 4x800 Meter Relay
===================================================================================================
    Regional: * 7:57.60  2004        , South Bend St. Joseph's                 
                         McDonald, Bradley, Miller, Cavanaugh              
       State: ! 7:38.62  2011        , Lawrence Central                        
                         Turner, Claflin, Steele, Dorsey                   
                7:54.72  STAN
    School                                         Seed     Finals                        H# Points
===================================================================================================
  1 Goshen                                      8:04.16    8:11.35                   2  10   
     1) Castillo, Ricardo 12            2) Torres, Alfonso 12             
     3) Medellin, Abraham 10            4) Zimmerman, Reid 12             
     5) Kaufman, Luke 12                6) Barron, Cristian 12            
     7) Abad, Gerardo 10                8)                                
  2 Eastern (Greentown)                         8:20.57    8:11.37                   2   8   
     1) Duke, Robert 11                 2) Schaaf, Adam 12                
     3) Myers, Kameron 12               4) Sommers, Joshua 11             
     5) Byers, Damon 12                 6) Higdon, Samuel 12              
     7) Smith, William 10               8) Mentis, Joshua 12              
  3 Penn                                        8:14.88    8:13.19                   2   6   
     1) Irvin, Kyle 12                  2) Wittendorf, Christian 11       
     3) Koellner, Jon 11                4) Gales, Thomas 11               
     5) Huth, Hudson 10                 6) Krathwohl, Tyler 11            
     7) Varner, Tommy 11                8) Buzalski, Zach 11              
  4 Elkhart Memorial                            8:02.82    8:14.59                   2   5   
     1) Peek, Jared 11                  2) Dibley, Spencer 10             
     3) Stewart, McNeal 12              4) Kramer, Blake 11               
     5) Oseguera, Javier 11             6) Paez, Juan 09                  
     7) Gomez, Angel 11                 8) Lopez, Alvaro 11               
  5 Elkhart Central                             8:11.68    8:28.81                   2   4   
     1) Samuels, Chet 11                2) Vance, Brian 09                
     3) Woodard, Caleb 12               4) Quick, Austin 12               
     5) Niemzyk, Hunter 09              6) Holtz, Joe 10                  
     7) Miller, Elliott 12              8) Munet, Nathan 10               
  6 Northridge                                  8:08.81    8:37.89                   2   3   
     1) Bradberry, James 10             2) O'Dell, Blake 11               
     3) Hochstetler, Kurtis 09          4) Johnson, Hunter 12             
     5) Frost, Jacob 12                 6) Balmer, Daniel 11              
     7) Rhodes, Nolan 10                8) Sandt, Conner 09               
  7 Rochester Community                         8:18.60    8:38.59                   2   2   
     1) Kamp, Brandon 11                2) Meyer, Wesley 9                
     3) Ferrell, Jeff 12                4) Gudeman, Alex 12               
     5) Byerline, Tyler 11              6) Shidler, Nick 11               
  8 Glenn                                       8:28.51    8:42.73                   1   1   
     1) Crump, Alex 12                  2) Mester, Cameron 10             
     3) Palmer, Nathan 09               4) Runyan, Lucas 11               
     5) Carrasco, Tony 11               6) Bolen, Josh 12                 
     7) Mendenhall, Nicholas 09         8) Shank, Joshua 11               
  9 Mishawaka                                   8:14.76    8:46.99                   2 
     1) Ganger, Austin 12               2) Multari, Angelo 11             
     3) Hensley, Aaron 11               4) Annis, Jordan 12               
     5) Collins, Andrew 10              6) Lambert, Robert 11             
     7) McKesson, Jacob 12              8) Alexander, James 10            
 10 Western                                     8:39.30    8:53.29                   1 
     1) Bradshaw, Jacob 11              2) Carter, Riley 10               
     3) Davenport, Auston 10            4) Elliott, Austin 11             
     5) Grider, Matt 11                 6) Worl, Riley 12                 
 11 Culver Academies                            8:43.02    8:56.87                   1 
     1) Neer, Landrum 10                2) Nelson, David 9                
     3) Hibbard, William 11             4) Burguete, Leopoldo 12          
     5) Killian, Seth 10                6) Figueroa, Jose 9               
     7) Barrera Duran, Abel 11          8) Tumoine Villalobos, Alejandro 1
 12 Maconaquah                                  8:35.69    9:02.49                   1 
     1) Wilson, Chase 11                2) Childers, Daltyn 10            
     3) Handy, Nick 11                  4) Shinn, Mike 12                 
     5) Reinhardt, Quinn 10             6)                                
 13 Bremen                                      8:33.42    9:03.25                   1 
     1) Thornton, Clayton 10            2) Wickens, Kristopher 10         
     3) Starcevich, Bryan 10            4) Dean, Thomas 12                
     5) Fox, Matt 12                    6) Fitch, Jarred 12               
 14 Logansport                                  8:39.70    9:17.52                   1 
     1) Alvarez, Ezequiel 12            2) Gonzalez, Luis 11              
     3) Toloza, Orlando 11              4) Sharp, Logan 10                
     5) Kistler, Michael 11             6) Martin, Jesus 11               
     7) Holder, Levi 10                 8) Alex, Calisto 11               
 15 Northfield                                  8:50.71    9:23.89                   1 
     1) Andrews, Austin 10              2) Shear, Noah 09                 
     3) Burcroff, Joe 10                4) Vanduyne, Jonathan 12          
     5) Frye, Austin 10                 6) Augustus, Caleb 12             
     7) Augustus, Noah 9                8) Tracy, Devin 10                
 16 Culver Community                            9:27.65    9:58.70                   1 
     1) Betts, Allen 12                 2) Lehman, Mark 11                
     3) Young, Wayne 10                 4) Burgess, Lodge 11              
     5) Lehman, Stephen 11              6) Brown, John 09                 
 
Boys High Jump
================================================================================================
    Regional: * 7-00.75  1980        Adam Shumpert, Peru                       
       State: ! 7-01.25  1977        Woodard '77, Jones '80, Shumpert '80      
                6-04.75  STAN
    Name              Year School                  Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Gilmer, Jacob (Jj)  10 Wawasee              6-04.00    6-06.00 STAN              10   
  2 Coulter, Waylon     12 Kokomo               6-04.00    6-04.00                    8   
  3 Lambert, Robert     11 Mishawaka            6-02.00    6-03.00                    6   
  4 Kolbe, Stephen      11 Warsaw               6-04.00    6-02.00                    5   
  5 Swinford, Shane     12 Peru                 6-03.00   J6-02.00                    4   
  6 Stueve, William     11 Northwood            6-00.00    6-00.00                    3   
  7 Burns, Eric         09 Culver Acade         6-02.00   J6-00.00                    2   
  8 Hunsberger, Devon   11 Northwood            6-02.00   J6-00.00                    1   
  9 Carter, Brodi       11 Manch                6-00.00    5-10.00                  
  9 Bet-Nimrod, Ramsen  12 Rochester Commun     6-04.00    5-10.00                  
  9 Beaver, Bradley     12 CULV                 6-05.00    5-10.00                  
  9 Cannady, Devin      10 Mishawaka Ma         6-00.00    5-10.00                  
  9 Johnson, Blake      11 Pioneer              5-10.00    5-10.00                  
 14 De Trempe, Sam      11 South Bend S         6-00.00    5-00.00                  
 14 Shepherd, Drew      12 Cass                 6-00.00    5-00.00                  
 -- Reed, Yoshua        11 South Bend R         6-00.00         NH                  
 
Boys Pole Vault
================================================================================================
    Regional: * 15-09  2012        Kyle Johnston, Penn                         
       State: ! 17-00  2007        Corey Shank, Fort Wayne Northrop            
             14-05.00  STAN
    Name              Year School                  Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Coulter, Waylon     12 Kokomo              13-00.00   13-06.00                   10   
  2 Puckett, Devin      12 Northridge          13-04.00  J13-06.00                    8   
  3 Curry, Darren       10 Northwestern        12-06.00   13-00.00                    5.50
  3 Bugno, Cameron      12 Rochester Commun    13-00.00   13-00.00                    5.50
  5 Burnham, Jacob      11 Mishawaka Ma        13-00.00  J13-00.00                    4   
  6 Kitson, Cameron     11 Fairfield           13-04.00  J13-00.00                    3   
  7 Bradley, Tanner     10 Mishawaka           12-09.00   12-06.00                    2   
  8 Gongwer, Albert     12 Northwood           13-00.00  J12-06.00                    0.50
  8 Rheinheimer, Josh   12 Northridge          14-00.00  J12-06.00                    0.50
  9 Loughran, Peter     10 Penn                13-00.00  J12-06.00                  
 11 Sheldon, Austin     12 Culver Acade        12-06.00   12-00.00                  
 11 Cooling, Quentin    10 Penn                12-09.00   12-00.00                  
 13 Nash, Caleb         11 Culver Acade        11-06.00   11-06.00                  
 -- Hooten, Terrance    09 PLYM                11-00.00         NH                  
 -- Irvin, Levi         12 Maconaquah          11-06.00         NH                  
 -- Shaffer, Josh       12 Maconaquah          11-06.00         NH                  
 
Boys Long Jump
================================================================================================
    Regional: * 24-10.50  1994        Frankie Young, Kokomo                    
       State: ! 24-07.75  1995        Frankie Young, Kokomo                    
                21-09.25  STAN
    Name              Year School                  Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Cole, Grant         12 Eastern (Gre        23-01.50   23-09.00 STAN              10   
  2 Deal, Tim           11 Penn                23-04.00   22-08.50 STAN               8   
  3 Marx, Josiah        12 Eastern (Gre        21-11.00   22-07.00 STAN               6   
  4 Gates, Larry        12 Elkhart Central     21-10.50   21-10.50 STAN               5   
  5 Maxfield, Preston   12 Mishawaka           22-07.75   21-09.00                    4   
  6 Lenoir, Harvey      12 Kokomo              20-10.00   21-04.00                    3   
  7 Kilfoil barnes, Ke  12 Tipton              20-07.00   21-03.50                    2   
  8 Burns, Eric         09 Culver Acade        20-04.00   21-02.50                    1   
  9 Harris, Torreay     12 South Bend R        21-05.50   20-08.50                  
 10 White, Jacob        10 NMIA                20-03.50   20-05.00                  
 11 Bradley, Troy       11 Mishawaka           21-02.00   20-02.50                  
 12 Schieber, Marquis   10 Jimtown             20-10.50   20-02.00                  
 13 Lockwood, Dillon    12 Fairfield           20-08.25   19-11.00                  
 14 Emerson, Devan      12 Jimtown             21-02.75   19-08.50                  
 15 Ream, Gunner        11 Manch               20-08.50   18-09.50                  
 -- Fayemi, Alexander   12 Culver Acade        20-05.00         ND                  
 
Boys Shot Put
================================================================================================
    Regional: *    61-03  2003        Jason Brown, South Bend Clay             
       State: ! 66-08.50  1997        Jeremy Allen, Pike                       
                54-02.00  STAN
    Name              Year School                  Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Fouts, Seth         11 Warsaw              54-06.00   55-03.75 STAN              10   
  2 Schuman, Hunter     11 Glenn               50-09.75   52-03.75                    8   
  3 Lacefield, Adam     12 PLYM                52-10.25   51-05.00                    6   
  4 Cook, Isaiah        11 Penn                50-09.75   51-03.75                    5   
  5 Miller, David       12 Fairfield           50-09.00   50-11.50                    4   
  6 Samuelson, Dan      12 PLYM                50-05.50   50-05.00                    3   
  7 Hoffman, Tyler      12 Concord             50-10.50   49-11.50                    2   
  8 McAlister, Darrion  12 Kokomo              50-03.50   49-02.50                    1   
  9 Bitner, Kalob       12 Taylor              47-06.75   46-11.25                  
 10 Lytle, Josh         12 Pioneer             45-06.75   46-10.00                  
 11 Collins, Christian  12 Kokomo              47-00.50   45-11.75                  
 12 Fickert, Michael    10 Northridge          48-05.00   45-09.25                  
 13 Hurford, Matt       12 CULV                46-09.50   45-04.00                  
 13 Beech, Ethan        12 NMIA                49-00.50   45-04.00                  
 15 Barron, Kirk        11 Mishawaka Ma        45-01.75   43-07.50                  
 16 Escobedo, Erik      11 Mishawaka           45-02.25   40-11.50                  
 
Boys Discus Throw
================================================================================================
    Regional: * 192-00  2009        Nicholas Banke, Mishawaka                  
       State: ! 217-01  1993        John Schulte, Hanover Central              
                166-11  STAN
    Name              Year School                  Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Emmerd, Alex        11 Logansport            142-01  159-05.00                   10   
  2 Ostrander, Kyle     12 Fairfield             154-00  156-05.00                    8   
  3 Daggy, Sam          12 Penn                  145-03  154-06.00                    6   
  4 Samuelson, Dan      12 PLYM                  151-00  152-05.00                    5   
  5 Wilson, Geoff       12 South Bend R          147-11 J152-05.00                    4   
  6 Miller, David       12 Fairfield             149-00  149-01.00                    3   
  7 Lacefield, Adam     12 PLYM                  145-05  148-02.00                    2   
  8 Gerber, Nicholas    09 Goshen                136-01  142-08.00                    1   
  9 Hinkle, Corey       10 Western               136-06  141-05.00                  
 10 Coons, Austin       11 South Bend A          144-10  140-08.00                  
 11 Escobedo, Erik      11 Mishawaka             139-06  140-01.00                  
 12 Calvert, Austin     11 Rochester Commun      131-09  129-01.00                  
 13 Sellers, Cole       12 Manch                 150-00  128-07.00                  
 14 Campbell, Cody      11 Cass                  151-01  128-00.00                  
 15 McAlister, Darrion  12 Kokomo                154-10  127-02.00                  
 16 Fouts, Seth         11 Warsaw                133-07  113-10.00                  
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Warsaw Community            76        2) Penn                       73   
    3) Elkhart Memorial            41        4) South Bend Adams           36   
    5) Kokomo                      32        6) Eastern (Greentown)        31   
    7) Fairfield                   29        8) Northridge                 24.50
    9) Mishawaka                   23        9) South Bend Riley           23   
    9) Goshen                      23       12) Plymouth                   21   
   13) Wawasee                     18       13) Logansport                 18   
   13) Elkhart Central             18       16) Glenn                      15   
   17) Northwestern                14.50    18) South Bend Clay            13   
   19) Rochester Community         12.50    20) Elkhart Christian Academy  12   
   21) Western                     11       22) Maconaquah                  9   
   23) Bremen                       8       24) Taylor                      5   
   24) Jimtown                      5       24) South Bend Washington       5   
   27) Northwood                    4.50    28) Mishawaka Marian            4   
   28) Peru                         4       30) Culver Academies            3   
   30) Pioneer                      3       30) Concord                     3   
   30) Northfield                   3       34) Tipton                      2